Volkswagen sťahuje výrobu do USA

Nemecká investícia za jednu miliardu dolárov smeruje do mesta Chattanooga v štáte Tennessee. Pre región je to významná pomoc, ktorá prinesie tisícky nových pracovných miest: „Tento projekt bude mať obrovský vplyv na našu ekonomiku na niekoľko desaťročí dopredu,“ vyhlásil guvernér Tennessee Phil Bredesen.

Európski výrobcovia sa netaja tým, že vzhľadom na silné euro už nie je výhodné vyvážať európsku produkciu na americký alebo ázijský trh. VW už vybudoval továrne v Indii a Rusku. Do USA sa vracia presne po 20 rokoch – poslednú fabriku tu zavrel v roku 1988 v Pennsylvánii. Svoj návrat zdôvodnil „viacerými faktormi,“ vrátane finančných štátnych stimulov za vytvorenie pracovných miest.

Americká ekonomika víta podobné investície najmä v čase, keď sa jej domáce legendárne značky dostávajú do vážnych problémov. Výrobca automobilov GM zatvoril minulý mesiac štyri prevádzky na výrobu nákladných áut a SUV v Severnej Amerike a v Mexiku. Vysoké ceny nafty a benzínu robia terénne a silné autá stále menej populárnymi – v prvom polroku 2008 klesol ich predaj o 21%. GM oznámil, že sa chce zbaviť značky Hummer. Zároveň  musí znížiť celkové stavy „bielych golierov“ o 20%.

Automobilový priemysel sa dostáva do recesie, tvrdí pre BBC portfolio manažér Mirko Mikelic zo spoločnosti Fifth Third asset management: „GM má toľko problémov, že už je to vážna nočná mora. Je priamo uprostred všetkých ťažkostí, ktoré Amerika prežíva – ide predovšetkým o ceny nafty a energií. Uspieť v takejto situácii je ťažké pre kohokoľvek.“

Ľahšie a úspornejšie európske autá majú výhodu. VW chce v USA naplno rozbehnúť výrobu od roku 2011 a na americký trh prinesie nový model v strednej triede. Ročná výrobná kapacita by mala dosiahnuť 150 tisíc áut. „Toto je významný krok na ceste k dosiahnutiu našich cieľov na US trhu a jasný dôkaz záujmu VW o amerického spotrebiteľa,“ vyhlásil Stefan Jacoby, prezident VW pre Severnú Ameriku.