Vyjednávania o hedžových fondoch stroskotali

Zdroj: Flickr

Hlavný parlamentný vyjednávač s európskymi krajinami včera oznámil, že dohodu sa do konca mesiaca dosiahnuť nepodarí. Koniec júna stanovili európski predstavitelia ako konečný termín pre skoncipovanie pravidiel regulácie hedžových fondov a private equity.

„Španielske predsedníctvo ma informovalo, že nebude možné dohodnúť sa do konca mesiaca,“ vyhlásil včera francúzsky europoslanec Jean-Paul Gauzès (EPP). Gauzèsov výbor vyjednáva v mene Európskeho parlamentu s členskými štátmi. Po dosiahnutí kompromisu bude o návrhu hlasovať celý EP. „Včera som rozhodol o odložení hlasovania na druhé parlamentné zasadanie v septembri,“ uviedol poslanec, čím potvrdil, že rokovania nestihli uzavrieť do letného termínu.

Prelom prichádza krátko pred tým, ako sa nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy chystajú na víkendový summit skupiny krajín G20. Chcú Európu dať za modelový príklad ambicióznej regulácie. Európske vyjednávania však stroskotali, kým americký prezident Barack Obama by mal nové pravidlá o finančnej regulácii podpísať v priebehu najbližších týždňov.

Jeden z vyjednávajúcich diplomatov obvinil Parlament, že ohrozuje plošnú finančnú reguláciu v EÚ. „Parlament je veľmi asertívny,“ vysvetlil. „Avšak ak bude príliš tlačiť, celá záležitosť môže stroskotať.“ Komisár zodpovedný za nové pravidlá pre finančný sektor Michel Barnier vyhlásil, že čím skôr sa dospeje k dohode, tým lepšie.

Základom sporu sú pasy alebo licencie pre zahraničné hedžové fondy, ktoré by chceli operovať na úžemí EÚ. Zákonodarcovia im chcú zablokovať prístup v prípade, že nezískajú líceniu, lebo nespĺňajú európske štandardy.

Avšak Veľká Británia, ktorá je domovom takmer všetkých európskych hedžových fondov, chce  dať druhu šancu fondom, ktoré nezískajú licenciu, aby sa uchádzali o licenciu pre operovanie v jednotlivých krajinách.

Parlament horlivo využíva právomoci, ktoré získal vlani po vstupe Lisabonskej zmluvy do platnosti. V súčasnosti môže zmeniť a vetovať takmer všetky európske zákony od bankovej regulácie po poľnohospodárstvo a imigráciu.

(EurActiv/Reuters)