Výkonná rada ECB je už úplná

foto: Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky, zdroj: TASR

Európski lídri počas stretnutia v Bruseli schválili ako nového člena Výkonnej rady ECB luxemburského guvernéra centrálnej banky Yvesa Merscha. Do úradu by mal nastúpiť od 15. decembra na osem rokov. „Potešil ma pozitívny výsledok tejto veľmi dlhej procedúry,“ uviedol Mersch v stanovisku.

Jeho vymenovanie totiž blokoval Európsky parlament s tým, že členské štáty podľa neho nevyvinuli dostatočnú snahu nájsť vhodné kandidátky na túto pozíciu. Proti bolo aj Španielsko, ktoré chcelo dosadiť svojho nominanta.

Rozhodnutie členských štátov ísť proti vôli europoslancov sa im však môže vypomstiť o pár týždňov, keď sa bude rozhodovať o posilnení kapitálových rezerv bánk, v rámci budovania bankovej únie.

„Dnešné rozhodnutie podkopáva a diskredituje vykonanú prácu v snahe o posilnenie demokratickej legitimity systému hospodárskeho riadenia,“ uviedla v stanovisku predsedníčka Výboru EP pre hospodárske a menové záležitosti Sharon Bowlesová.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz sa lídrom prihovoril miernejšie. „Keď budú obsadzované kľúčové pozície v budúcnosti, očakávame, že budete prihliadať na rodovú rovnosť.“  

Merch poukázal, že Európsky parlament napriek nesúhlasu opakovane potvrdil jeho osobnostné a profesionálne kompetencie. „Preto som presvedčený, že v budúcnosti sa s Európskym parlamentom podarí nadviazať konštruktívny dialóg,“ uviedol. Názory luxemburského guvernéra sa približujú k pohľadu nemeckej Bundesbank, ktorá je proti dlhopisovým operáciám ECB.

Nastupuje po Španielovi Josém Manuelovi Gonzalezovi Paramovi, a Madrid preto chcel presadiť svojho kandidáta. Nezhody pre Merschovo vymenovanie pobúrilo viacerých guvernérov či politikov, ktorí poukazovali na to, že neúplná Výkonná rada spôsobuje praktické problémy. Luxemburského kandidáta sa zastával aj slovenský guvernér Jozef Makúch.

Vo Výkonnej rade ECB od jej vzniku v roku 1998 doteraz sedeli len dve ženy – Rakúšanka Gertrude Tumpelová-Gugerellová a Sirkka Hamalainenová z Fínska. V súčasnosti sú vo vedení centrálnej banky len muži.

(EurActiv/Reuters)