Výrobná aktivita v Grécku ožila prvýkrát od začiatku krízy

Zdroj: TASR, Tomáš Halász

Séria posledných pozitívnych ekonomických ukazovateľov naznačuje, že šesťročný prepad hospodárstva zrejme naráža na dno. Index nákupných manažérov agentúry Markit pre výrobu, ktorá predstavuje 10 % gréckej ekonomiky januári stúpol na 51,2 zo 49,6 bodu v decembri.

Prvýkrát sa tak od augusta 2009 dostáva nad 50-bodovú úroveň, ktorá predstavuje hranicu medzi rastom a recesiou.

Pred pár dňami sa tiež ukázalo, že maloobchodné tržby v krajine v novembri stúpli prvýkrát od apríla 2010 a stavebná činnosť v októbri prvýkrát za dva roky.

Grécko však v súčasnosti uviazalo v národných vyjednávaniach so svojimi veriteľmi a špekuluje sa o ďalšom balíku pomoci a opatreniach na zníženie dlhu. Podľa analytikov je teda priskoro, aby sa hovorilo o obrate pre ekonomiku.

„Skôr ako prejdeme z extrémneho pesimizmu do extrémneho optimizmu, musíme byť opatrní. Makroekonomické dáta sa začali stabilizovať a mierne sa zlepšili, avšak v porovnaní s veľmi nízkou predchádzajúcou úrovňou,“ vysvetlil pre Reuters Ilias Lekkos, ekonóm Piraeus Bank.

Grécka ekonomika od začiatku recesie v roku 2008 klesla o štvrtinu. Pod jej prehĺbenie sa čiastočne podpísali fiškálne podmienky požadované medzinárodnými veriteľmi.

Atény a Trojka očakávajú, že 183-miliardová ekonomika by sa mala vymaniť z recesie tento rok. Odhadovaný rast je na úrovni 0,6 %. Centrálna banka predpokladá rast o 0,5 %.

Doterajšia pomoc Grécku dosahuje 240 miliárd eur, ktoré sú podmienené rozpočtovými škrtmi, znižovaním dôchodkov, platov či zvyšovaním daní.

Nezamestnanosť v krajine je na rekordnej úrovni. Dosahuje 27,8 %, čo je viac ako dvojnásobok priemeru eurozóny. Napriek oživeniu výroby a zvýšeniu nových objednávok však výrobcovia v januári stále prepúšťali. Počty zamestnancov klesajú od mája 2008.

(EurActiv/Reuters)