WTO očakáva oživenie svetového obchodu

Azevedo WTO

Generálny riaditeľ Svetovej obchodnej organizácie Roberto Azevedo, zdroj: TASR

Po minuloročnom iba 1,3 percentnom raste očakáva Svetová obchodná organizácia (WTO) tento rok rast svetového obchodu o 2,4 %. Oznámil to dnes v Ženeve šéf WTO Roberto Azevedo.

Upozornil však zároveň, že neistota spojená s nástupom protekcionizmu a antiglobalizačných nálad predstavuje pre súčasnú prognózu určité riziko.

Čítajte aj: S kým obchoduje Slovensko a EÚ? (INFOGRAFIKA)

Obchodná kríza?

Tempo rastu v minulom roku bolo najslabšie od vypuknutia svetovej finančnej krízy v roku 2008.

Azevedo poukázal najmä na “výrazné spomalenie tempa rastu rozvíjajúcich sa ekonomík, ktorých dovoz vlani prakticky stagnoval”. Objavili sa však aj určité pozitíva, ktoré naznačili zotavenie svetového obchodu v tomto roku, čo dáva WTO dôvod na mierny optimizmus.

Závisí aj na voľbách

Šéf WTO stanovil rozsah potenciálneho rastu obchodu v tomto roku od 1,8 % do 3,6 %. Aké tempo nakoniec dosiahne bude závisieť od faktorov ako vývoj úrokových sadzieb, fiškálna politika, výsledky volieb v niektorých vplyvných ekonomikách či náchylnosť k protekcionizmu alebo antiglobalizačná politika.

Čo sa týka budúceho roka, WTO očakáva rast svetového obchodu v rozmedzí od 2,1 % do 4 %.

https://euractiv.sk/analyzy/podnikanie-a-praca/ako-z-obchodu-znova-spravit-nastroj-pre-hospodarsky-rast/

 

Trumpov efekt

Azevedo poukázal aj na pokračujúcu neistotu v súvislosti s obchodnou politikou USA po nástupe Donalda Trumpa do prezidentského úradu: “Zatiaľ stále čakáme na to, akým smerom sa obchodná politika v USA bude vyvíjať”.

Dodal, že WTO čaká aj na potvrdenie nového obchodného zástupcu USA, “čo umožní zmysluplnejší dialóg”. Trumpova administratíva nominovala na tento post Roberta Lighthizera.

Čítajte aj: Trumpov efekt ťahá automobilovú výrobu do USA