Zahraničný obchod sa prepadá

Zahraničný obchod eurozóny vykázal v marci schodok 2,3 miliardy eur. Vo februári bola bilancia pozitívna s prebytkom 800 miliónov eur a v marci 2007 predstavoval prebytok zahraničného obchodu až 7,5 miliardy eur. Informoval o tom Eurostat.

Vývozu z eurozóny sa nedarí, marcový export medziročne klesol o 1%, zatiaľ čo vývoz vzrástol o 7%. Situáciu komplikuje najmä silné euro, ktoré sa ku koncu marca dostalo na hodnotu $1,57. Mnoho európskych výrobcov i politikov tlačí na ECB, aby znížila základnú úrokovú sadzbu z aktuálnych 4%. Tá však stále upozorňuje na svoju prioritu tlmiť infláciu, ktorá stále zostáva nadradená potrebám tlmiť silné euro.

Podobne sa vyvíja aj slovenský zahraničný obchod, čo potvrdzuje úzku previazanosť s európskou ekonomikou. Marcový deficit sa prepadol na úroveň 1,1 miliardy korún. Vo februári pritom dosahoval prebytok 5,24 mld korún. Dôvodom je najmä niekoľko voľných pracovných dní, keďže Veľkonočné sviatky pripadli tento rok na marec a spomalenie rastu priemyselnej produkcie.

Výrazný prepad zaznamenal najmä najdôležitejší sektor slovenskej ekonomiky – automobilový priemysel, ktorý je závislý od exportu svojej produkcie. BBC informovala, že automobilky presúvajú svoju produkciu do USA, kde využívajú výhody oslabeného dolára. Presunutím výroby mimo eurozónu sa poprvýkrát vyhráža aj Airbus.

Analytici však zostávajú optimistickí a predpokladajú, že aprílové čísla ukážu znovuoživenie priemyselnej produkcie.