Záťažové testy bánk vyhodnotia i vplyv štátnych dlhov

Zdroj: Flickr

„Zhodli sme sa, že výsledky záťažových testov bánk zverejníme najneskôr v druhej polovici júna,“ uviedol včera po summite Európskej rady jej stály predseda Herman Van Rompuy.

Španielsky premiér José Luis Rodriguez Zapatero, o ktorého krajine sa v súčasnosti špekuluje ako o horúcom kandidátovi na finančnú pomoc od EÚ, považuje zverejnenie výsledkov za najlepší spôsob ako ukončiť špekulácie o situácii v španielskom bankovom sektore a vo všeobecnosti v Európe.

„Ak chceme potvrdiť solventnosť bánk, nič lepšie ako transparentnosť k dispozícii nemáme,“ uviedol Zapatero. „Záťažové testy musia byť náročné. Musíme zvoliť testy, ktoré budú v kontexeu nášho hospodárskeho rastu, čo najnáročnejšie. Iba tak môžeme posilniť svoju dôveryhodnosť,“ dodal.

Európska únia vykonala záťažový test svojich bánk už v priebehu minulého roku. Vtedy sa však týkal bankového sektora ako celku a nie jednotlivých krajín, alebo dokonca jednotlivých bánk.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso teraz trvá na tom, aby sa výsledky záťažových testov zverejnili banka po banke a na stretnutie Európskej rady si včera prišiel po súhlas.

Guvernér nemeckej Bundesbanky a člen rady guvernérov ECB Axel Weber však vyhlásil, že treba pripraviť novú sériu záťažových testov. Na rozdiel od minulosti by mali pokrývať väčší počet bankových inštitúcií a mali by kalkulovať i s novými scenármi, akým je napríklad kríza štátnych dlhov.

Weber na tlačovej konferencii vo Frankfurte dodal, že potrebujeme zverejnenie výsledkov záťažových testov pre jednotlivé banky a jednotlivé štáty a to na medzinárodnej úrovni. Nemecko sa voči zverejňovaniu detailných výsledkov testov (ich zmyslom je vyhodnotiť finančné zdravie bank a ich náchylnosť voči rizikám) stavalo dlhú dobu odmietavo.

K zverejneniu výsledkov záťažových testov tlačia v poslednom čase hlavne Spojené štáty. Svoje výhrady Nemecko stiahlo až po tom, čo sa k volaniu Američanov pridalo tiež Francúzsko a Španielsko.

Banky, ale pochybujú, že zverejnenie záťažových testov má zmysel, a či v prípade, že informácie budú negatívne, sa situácia skôr nezhorší. Obávajú sa okrem toho aj ich dezinterpretácie.

Asociácia nemeckých bánk, ktorá zastupuje prevažne veľké súkromné banky, ako je napríklad Deutsche Bank alebo Commerzbank, naznačila, že by zverejneniu výsledkov mohla byť naklonená, samozrejme len s predpokladom, že výsledky nebudú nechávať priestor pre dezinterpretáciu.

Naopak nemecká asociácia štátnych bánk zastupujúca krajinské banky, ktoré už v minulosti museli spolkovú vládu požiadať o pomoc z balíka na záchranu ohrozených bánk, so zverejnením výsledkov testov nesúhlasí.

MMF chce lepšie informácie o hlavných európskych bankách

K zverejneniu informácií, z ktorých by vyplynulo, do akej miery sú banky ohrozené svojimi investíciami do štátnych dlhov, vyzval vo štvrtok tiež Medzinárodný menový fond (MMF). S týmto odporúčaním prišli práve v deň, kedy Francúzsko naznačilo, že v priebehu niekoľkých týždňov dôjde k zverejneniu ďalších výsledkov záťažových testov sa vyjadrili tiež lídri na včerajšom summite EÚ.

„Vyššia transparentnosť a lepšia komunikácia môžu trhom pomôcť vyhodnotiť situáciu vo francúzskom finančnom sektore,“ uviedol MMF vo vyhlásení k pravidelnému hodnoteniu stavu francúzskej ekonomiky. „V kontexte krízy štátnych dlhov sa znovu vynorila požiadavka na lepšie informácie o stave európskych […] bánk.“