Znárodňovanie bánk má v EÚ zelenú

Brusel by mal v najbližších dňoch do jednotlivých členských krajín rozposlať podnet na to, aby štáty zvážili možnosť znárodnenia bánk, ktoré dokážu, že reštrukturalizácia je nemožná. Ide o veľkú zmenu v postoji predsedu Komisie José Manuela Barrosu a jeho tímu, pretože doteraz vystupoval ako neoblomný zástanca slobodnej trhovej ekonomiky.

Koncept dokumentu navrhuje, aby členské štáty ocenili toxické a poškodené aktíva, informuje talianska tlač. Komisia otvorene potvrdila, že zlé aktíva sú primárnou príčinou súčasnej krízy. Ich očistenie považuje za kľúčové v snahe o odblokovanie úverov a ozdravenie ekonomiky. Problémom však ostáva spôsob ako určiť ceny  toxickýxh aktív (ktoré vzišli z amerických subprime hypoték) a poškodených aktív (ktoré vplyvom krízy nie sú spoľahlivé). Podľa konceptu zatiaľ nenašli uspokojivé riešenie.  

Toxické a poškodené aktíva, budú základom agendy neformálneho stretnutia predstaviteľov členských štátov a vlád, ktorí sa stretnú na podnet českého predsedníctva v nedeľu (1. marca) v Bruseli.

Zelená zo strany Bruselu nasleduje po vlne štátnych intervencií v Belgicku (Fortis), Írsku (Anglo Irish Bank) a Portugalsku (BPN) na záchranu kolabujúceho finančného systému. Obamova administratíva v USA plánuje znárodnenie gigantov – Citigroup a American International Group (AIG).

Komisia však zdôrazňuje, že znárodnenie treba považovať za poslednú možnosť, pričom vytvorili niekoľko požiadaviek, ktoré musí spĺňať banka vhodná pre štátnu pomoc. Od zachránených bánk sa môže v budúcnosti vyžadovať striktná kontrola dividend a odmeňovania manažérov a tiež zmenšenie podnikateľských jednotiek.