Grécko: Čas viesť, nie utekať

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Zdroj: Flicr

„Premiér George Papandreou začiatkom februára predstúpil pred národ a informoval o balíku drastických úsporných opatrení, ktoré si zaslúžia poctu za úprimnosť. Aspoň raz za posledných päť rokov grécky premiér predložil trpké riešenie bez toho, aby sa snažil zaobaľovať mieru problému a potrebného spoločného úsilia.

Efekt navrhovaných fiškálnych politík je jasný: nemáme vôbec žiadny priestor pre nové domáce iniciatívy. Štátne pokladnice sú prázdne. V čase hospodárskej krízy, keď je treba míňať na stimulovanie rastu, má grécka vláda zviazané ruky. Okrem toho Európska komisia sa jej pozorne díva cez plece.

Papandreou bude potrebovať všetku pomoc, čo dokáže získať od nepoddajnej gréckej verejnosti a politického systému náchylného ku konfrontáciám miesto kompromisov. Odbory, najmä vo verejnom sektore sa musia stať súčasťou riešenia obmedzení programov nárokovateľných dávok.  Zvyšovanie niektorých daní by členovia vládnucej strany PASOK nemali považovať za oblasť, ktorá vôbec nepripadá do úvahy a pokus o dohodu s opozičnými stranami zasa za prejav slabosti. Ide skôr o politickú nevyhnutnosť!

Pandreoua nemôžeme obviňovať z neuveriteľného fiškálneho deficitu. No či sa mu to páči alebo nie, je to teraz jeho deficit. Musí vypracovať riešenie šité na mieru. Nemôže nad deficitom mávnuť rukou. Viacročný program, opatrenia bez zastavenia, sú teraz na dennom programe. Grécko urgentne potrebuje reformovať svoj penzijný systém, ktorý je na pokraji bankrotu. Rovnako zaviesť rozumnú daňovú reformu, nájsť nove zdroje daňových príjmov a nástroje na posilnenie daňového plnenia.

Papandreou potrebuje preukázať svoj politický dôvtip a vodcovstvo. Bude si to vyžadovať húževnatosť v prípade sociálnych nepokojov a presadzovania zavedených špeciálnych záujmov. Musí prijímať zásadné a záväzné rozhodnutia. Vláda potrebuje vytvárať nové aliancie, držať sa svojej pozície a predovšetkým vysvetliť nepresvedčenej populácii, prečo je potrebné rýchlo zmeniť kurz.

Pre premiéra je dôležité, aby ekonomická a fiškálna kríza neprerástla do hlbšej politickej krízy, ktorú si krajina nemôže dovoliť.“