Pár maličkostí, ktoré by ste mali vedieť o TTIP

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Reinhold Festge je prezidentom nemeckej strojárskej asociácie VDMA, ktorá zastupuje viac než 3 100 najmä malých a strených podnikov.

"Nechcem byť ďalším predstaviteľom biznisu, ktorý Vám hovorí, aké úžasné je Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií (TTIP), teda dohoda o voľnom obchode s USA. Chcel by som ale porozprávať príbeh z môjho odvetvia, strojárstva.

Pred pár týždňami som sa stretol s kolegom, ktorý vedie firmu v Nemecku – je to stredne veľký podnik, ktorý zamestnáva 600 ľudí. Vyrábajú stroje, ktoré automaticky tvarujú kovové komponenty, ktoré sa napríklad používajú na výrobu airbagov v autách.

Po týchto strojoch je dopyt aj v Spojených štátoch, no tento môj kolega nemôže predávať svoje stroje do USA tak ako sú. V EÚ musí byť totiž elektrický kábel, ktorý uzatvára eklektický obvod stroja štandardne modrej farby. V USA je farba tohto špecifického kábla spravidla biela.

Osobne pochybujem, že jeden spôsob je bezpečnejší než ten druhý, ale faktom je, že môj kolega musí meniť káble vo svojich strojoch, inak ich nemôže dodávať za Atlantický oceán.

Strojárske podniky musia prekonávať neuveriteľne veľa malých bariér ak chcú expandovať do USA – rôzne elektrické konektory, iné skrutkové závity, rôzne pohľady na to, ako písať manuál.

Strojárske firmy väčšinou dodávajú klientom riešenia šité na mieru, masová výroba je skôr výnimkou, než pravidlom. Nemôžu tak fixné náklady rozložiť na milióny položiek, ktoré vyrábajú.

Kvôli rôznym úpravám stojí vyrobiť pre tovar amerického zákazníka strojársku firmu o 5 až 20 % viac a často to aj trvá o niekoľko mesiacov dlhšie. Súčasné regulácie predstavujú pre všetkých, čo chcú vyvážať za oceán obrovskú nevýhodu, navyše je to značné a smiešne mrhanie zdrojmi.

Od júlového 6. kola rokovaní o TTIP sa zástupcovia USA a EÚ zaoberajú aj špecifickou kapitolou, ktorá rieši bariéry v strojárstve. S trochou šťastia budeme čoskoro schopní predávať rovnaké stroje v EÚ aj USA s elektonickým systémom, ktorému budú ľudia rozumieť.

Považoval by som to za veľký úspech. No vo verejnej diskusii o TTIP som nepočul nikoho čudovať sa nad farbou nejakých káblov. Myslím si, že by sme s tým mali začať.

V roku 2012 tvorili dodávky strojov takmer 13 % z celkového vývozu EÚ do USA. Je to viac ako automobilový priemysel. V strojárstve pracujú tri milióny Európanov.

Máte pokrk politikov, ktorí sa zaliečajú veľkým firmám? Dobre. Firmy, ktoré zastupujem ja v našej nemeckej asociácii majú v priemerne 173 zamestnancov.

Sľúbil som, že nebudem prednášať o tom, aká je TTIP úžasná. Uvedomujem si, že nie je len o strojárstve. Uznávam, že je súčasťou sú aj kontroverzie, ktoré nebude jednoduché vyriešiť. Chápem, že Európania majú o TTIP veľa otázok a majú právo dostať na ne odpovede.

Malé a stredné podniky v oblasti strojárstva sú ale veľmi dobrým príkladom, prečo úsilie o TTIP stojí zato. Chcel by som Vás poprosiť, aby ste mali na pamäti tri veci, keď budete písať o TTIP. Po prvé, veľké firmy môžu z TTIP profitovať, ale sú to malé a stredné firmy, ktoré môžu získať ešte oveľa viac. Po druhé, mnohé európske produkty sú mimoriadne sofistikované a nepotrebujú, aby ich chránili pred konkurenciou. Po tretie, TTIP nie je o vyšších či nižších štandardov, je to o tom, aby sme štandardy nastavili spoločne.