Podniky v čase krízy potrebujú public affaires viac ako kedykoľvek predtým

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

V januárovom brífingu, ktorý si všímal inauguráciu nového amerického prezidenta Baracka Obamu, Spencer napísal: „Neverím, že každý z nás plne rozumie, čo sa deje [finančná kríza], ale správne sme odhalili, že došlo k výnimočnej zmene jednej formy myslenia na inú.“

Profesionáli z oblasti public affaires sa budú musieť „rozhliadnuť a zistiť, či existujú nejaké možnosti pre verejné záležitosti, ktoré neexistovali v čase hojnosti,“ vyhlásil bývalý konzervatívny europoslanec. „Pomáha pokiaľ sme v dobrých časoch schopní prezentovať public affaires ako dlhodobý generátor hodnôt a nie jednosmerný tok investícií,“ dodal.

Napriek slabej ekonomickej klíme, „rapídne preberanie korporátnych priorít môže prekvapujúco nechať priestor aj pre iniciatívy public affaires, ktoré síce nevytŕčajú z radu, no aj napriek tomu sú atraktívne a nevyžadujú privysoké finančné prostriedky,“ píše Spencer.

„Európske voľby inklinujú k tomu, aby zanechali pachuť v ústach vládnucich strán a recesia by v júni mala dosiahnuť neradostné rozmery,“ varuje pred nadchádzajúcim obdobím Spencer, pričom predpokladá, že britský premiér Gordon Brown so všeobecnými voľbami počká a namiesto na jeseň tohto roku ich vyhlási v máji 2010.  

Mnohí európski politici podľa Spencera čakajú na to, či sa Íri predsa len rozhodnú o Lisabonskej zmluve hlasovať v októbri 2009. „O výsledku rozhodne nálada Írov počas jesennej hmly,“ píše Spencer. Okrem toho tvrdí, že finančná kríza z členstva v EÚ spravila „menej zábavnú, viac zúfalú nutnosť“. „Pokiaľ by Írsko nemalo euro, nasledovalo by Island do smetného koša MMF,“ špekuluje.

Spencer zároveň potvrdzuje svoj „citový vzťah“ k Českej republike, súčasnej predsedníckej krajine EÚ, pričom Čechov opisuje ako „talentovaných, pracovitých a skvelých diplomatov“. Vyhlásil, že „český ľud si nezaslúži takého nafúkaného oportunistu (myslí prezidenta Václava Klausa) v pozície verejnej tváre ich európskej identity“.


Pôvodné znenie analýzy nájdete na tejto linke.