Platba kartou vás ochráni pred krachom cestovky

PROMOTED CONTENT

Ochrana pred krachom

Aj keď každá cestovná kancelária je povinná mať zriadené poistenie pre prípad úpadku, v prípade vysokého počtu postihnutých klientov nemusí poistné plnenie postačovať na vyplatenie 100 % zaplatenej sumy pre všetkých. Bezplatnú ochranu nad rámec poistenia však môžu nádejní dovolenkári získať jednoducho zaplatením zájazdu platobnou kartou. „Ak klient zaplatí kartou za niečo, čo následne nedostane, môže v banke podať reklamáciu platby z dôvodu nedodania služby či tovaru. Keď sa reklamácia ukáže ako oprávnená, banka klientovi vyplatí celú zaplatenú sumu. Takáto ochrana vyplýva z pravidiel kartových spoločností,“ hovorí Andrea Šipošová, riaditeľka odboru platobných kariet VÚB banky. Ochrana sa vzťahuje len na prípady, kedy vôbec nedôjde k poskytnutiu zaplatenej služby či tovaru. V prípade krachu cestovnej kancelárie to znamená možnosť reklamovať platbu len pred nástupom na dovolenku. V prípade, že by ku krachu došlo počas pobytu, reklamácia cez banku nie je možná a klient sa musí obrátiť na príslušnú poisťovňu cestovnej kancelárie.

S kartou zaplatíte menej

Ďalšou výhodou platby kartou je možnosť získať dovolenku lacnejšie. Napríklad s „modrou“ kartou Blue od American Express získa klient naspäť pol percenta z každej platby a navyše môže využiť vernostný program American Express Selects, ponúkajúci zľavy v hoteloch, reštauráciách, obchodoch a iných prevádzkach po celom svete.

Poistenie zadarmo – bezplatná ochrana na lyžovačke aj pri mori

Vďaka výberu vhodnej karty ľudia šetria aj na cestovnom poistení. Napríklad kreditná karty VÚB banky American Express Blue a Gold a MasterCard Gold obsahujú automaticky komplexné cestovné poistenie. To zahŕňa nielen úrazové poistenie a poistenie liečebných nákladov, poistenie zodpovednosti za škodu na zdraví a majetku či poistenie batožiny pri strate, krádeži a poškodení, ale aj celú škálu asistenčných služieb, ktoré pomôžu v núdzových situáciách. „V prípade kariet American Express sa poistenie vzťahuje nielen na držiteľa karty, ale aj na jeho rodinných príslušníkov. S kartou Blue tak za 27 eur ročne držiteľ získa okrem iných benefitov aj cestovné poistenie pre celú rodinu,“ dodáva Šipošová.