Uvítali by sme startup, ktorý by riešil potreby startupov

Výkonný riaditeľ Croptech. Martin Paľa

V prvom rade sa musím spýtať; čo je to hydropónia?

Hydropónia je pestovanie rastlín bez pôdy, vo vodnom roztoku obohatenom o živiny. V podstate to nie je žiadna novinka. Začala sa presadzovať v polovici 20. storočia, ale skutočný rozvoj prišiel až na konci 20. storočia.

Ak sa pozrieme ďaleko do histórie, môžeme vidieť visuté záhrady či záhrady na vodných plochách u Aztékov. Nie je to úplne hydropónia, no je to inšpirácia.

Ako ste sa k hydropónii dostali?

Ja som začínal s pestovaním cesnaku. S kolegami sme hľadali spôsob, ako túto činnosť automatizovať. Študovali sme kybernetiku a umelú inteligenciu a prišlo nám trošku divné, robiť to po starom.

Ako prvý sme vyvíjali robotický systém, ktorý by sa o cesnak staral. Zistili sme však, že na to zatiaľ nemáme ani know-how ani finančné prostriedky. Rozhodli sme sa hľadať inú možnosť a tou sa stali uzavreté systémy. Jednoduchšie sa riadia, kontrolujú a zber produkcie sa ľahšie automatizuje. Pri uzavretých systémoch sa hydropónia ukázala ako jedna z ideálnych možností pre pestovanie v skleníkoch.

Ako konkrétne vám pomohlo technické vzdelanie?

Mali sme prehľad o tom, čo už existuje, a realistický pohľad na to, čo dokážeme spraviť s možnosťami, ktoré máme.

Mali sme možno vyššie ambície na využitie umelej inteligencie, lenže najprv si musíme prejsť základnou automatizáciou, aby to bolo bezpečné a bez porúch. Zložitejšie algoritmy môžeme aplikovať až potom.

Čo sú ďalšie predstavy, zatiaľ možno sci-fi predstavy, kam ďalej?

Sú to hlavne učiace sa systémy, ktoré by dokázali zberať dáta od ľudí, ktorí by s tým súhlasili. Na základe toho, akú majú produkciu a v akých podmienkach pestovali, by sa vedeli niečo naučiť, spojiť tieto vedomosti a zdokonaliť.

Cítite sa s podobnými plánmi ako súčasť štvrtej priemyselnej revolúcie?

Presne to by sme chceli dosiahnuť. Pre nás je toto zariadenie akýsi test, kde môžeme načerpať skúsenosti a znalosti pre aplikovanie do industriálnej sféry.

Máte teda ambíciu presunúť sa s automatizáciu niekam inam od poľnohospodárstva a potravinárstva?

Zatiaľ nie. Ísť do šírky by mohlo mať dopad na kvalitu celého výrobku. Potrebujeme získavať skúsenosti v tejto sfére, vedieť o tom úplne všetko a vyladiť technológiu tak, aby to čo má robiť, robila dobre.

Bola zlomom vo vašej kariére výhra v jednej z kategórií StartupAwards.SK 2014?

Určite áno, i keď to bolo skôr motivačné. Naštartovalo nás to a zároveň trošku usmernilo. Musím ale povedať, že StartupAwards.SK 2014 pre nás prišlo predčasne. Všimli si nás médiá a nahnalo to potenciálnych zákazníkov, ale v tom čase sme na niečo také neboli pripravení. Bolo by lepšie, ak by sme boli na StartupAwards v tomto roku.

Podarilo sa Vám vyrovnať s očakávaniami a naštartovať rast firmy?

Konečne sme v štádiu, kedy vieme zákazníkom povedať, že produkt vieme dodať. V júni spúšťame predaj responzIO. Za posledné 2 roky sme stále išli za svojím cieľom, no mali sme veľa odbočiek. Odbočky sú fajn, ale skratky sú lepšie. Chvalabohu sme sa vždy dokázali vrátiť na cestu.

Aká je vízia, ako sa zo startupu s 10 zamestnancami stať globálnou spoločnosťou?

Máme samozrejme ambíciu stať sa globálnou spoločnosťou. Technológiu, ktorú máme, bude potrebné čím skôr nasadiť na trh.

Strednú Európu už v podstate máme podchytenú. Potrebujeme sa rozšíriť, ďalšou úrovňou bude rozšírenie na americký trh a do Ázie. Súčasne s tým bude prebiehať dodatočný vývoj nášho zariadenia responzIO pre industriálnu sféru. To znamená využitie bezdrôtových snímačov, zvýšenie industriálnych štandardov a podobne.

Je u nás vhodné prostredie na to, aby ste rástli?

Prostredie je vo všeobecnosti v poriadku pre väčšinu firiem. Nám ako hardwarovej firme chýba komunita, ktorá tu možno je, ale o nej nevieme. Ak potrebujeme nejaký hardware, stojí nás to veľa síl, peňazí a času. Nájsť dodávateľa, ktorý pre vás niečo vyrobí na mieru a pritom neodoberiete tisíc kusov, je problematické.

Uvítali by ste teda nejakú platformu, kde by sa stretávali vývojári?

Vývojári áno, ale z toho hardwarového sveta. Ocenili by sme vznik startupu, ktorý bude mať skupinu ľudí schopnú robiť tie veci, ktoré startupy potrebujú. S kolegami z iných firiem často riešime totožné problémy a úplne zbytočne.

Vnímate v tomto smere podporu zo strany verejných inštitúcií?

Možnože sme v takej sfére, kde sa to až tak nevníma. Povedal by som, že poľnohospodárstvo je vo všeobecnosti na Slovensku podceňované. Za vrchol technológie sa tu pokladá kombajn, ktorý drží líniu a odbremení vodiča. Ja mám ale na mysli trochu vyšší level automatizácie.

Skúšali ste nadviazať spoluprácu s inštitúciami, ako je napríklad Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum v Nitre?

Niečo podobné je teraz našou prioritou. Chceme sa napájať na univerzity. V minulosti, keď náš produkt nebol úplne hotový, tak sme to riešiť nemohli. Vtedy by to bolo zrejme kontraproduktívne.

Teraz je ten čas, aby sme sa stretli s niekým z vedeckej oblasti a aby sme tieto veci dokázali integrovať.