Berlín a Paríž žiadajú zmrazenie agro-rozpočtu

FOTO TASR/František Iván

Nemecká ministerka pre poľnohospodárstvo Ilse Aigner a jej francúzsky kolega Stéphane Le Foll sa v stredu (10.10.) dohodli, že „podporia návrh Komisie o zachovaní nominálnej úrovne rozpočtu EÚ pre poľnohospodárstvo v roku 2013 aj na ďalšie obdobie 2014 – 2020“.

Nemecko je najväčším prispievateľom do rozpočtu Európskej únie, Francúzsko zase najväčším príjemcom agro-dotácií v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP). Tá dnes tvorí asi 40% z celkového rozpočtu Únie.

Spoločné vyhlásenie prichádza v len pár dní pred zasadnutím ministrov, ktorí budú v Bruseli rokovať o podobe viacročného finančného rámca pre obdobie 2014 – 2012.

Podľa Aigner a Le Folla je spolupráca oboch krajín v záverečných fázach rokovaní o reforme rozpočtu nevyhnutná.

Medzitým sa však ozývajú hlasy z Británie, Poľska a ďalších členských štátov, ktoré „vyjadrili svoj nesúhlas s návrhom niektorých členských štátov o znížení dotácií z prvého piliera“. V rámci štruktúry SPP ide o priame platby pre poľnohospodárov.

„Rozumne a progresívne“

Ministri uviedli, že bude možné dohodnúť sa na určitej konvergencii medzi krajinami Únie, pokiaľ ide o úroveň priamych platieb farmárom. Podmienkou je aj prístup, ktorý bude „rozumný a progresívny“.

Komisia navrhla systém konvergencie, na základe ktorého sa budú znižovať rozdiely v príjmoch vyplácaných poľnohospodárom v starých a nových členských krajinách. Vzhľadom na to, že Francúzsko má z SPP najväčšie príjmy, jeho poľnohospodári by pri aplikácii tohto systému mohli prísť až o 7% priamych dotácií.

Ministri poľnohospodárstva uviedli, že podporujú „silnú“ spoločnú poľnohospodársku politiku pretože je dôležitá pre rast, zamestnanosť, životné prostredie i zavádzanie inovácií vo vidieckych oblastiach Európy. Pre EÚ je ale významná aj vzhľadom k udržaniu globálnej potravinovej rovnováhy.

Dodali tiež, že síce podporujú úsilie Komisie o ekologizáciu poľnohospodárstva, žiadajú flexibilnejšie politiky. „Ministri žiadajú, aby bolo možné využívať udržateľné poľnohospodárstvo v oblastiach s ekologickým záujmom,“ uvádza sa v prehlásení.

Aigner a Le Foll EÚ vyzvali k ochrane agrárnych záujmov v ústrety globalizácie obchodných vzťahov „agresívnym spôsobom“.

Ďalšie kroky:

  • 16. október: Svetový deň výživy
  • do konca 2012: očakáva sa dohoda členských krajín na podobe budúceho rozpočtu a SPP