Brexit rozdeľuje poľnohospodárov

Eurokomisár Phil Hogan, (zdroj: Európska komisia)

Súboj eurokomisára pre poľnohospodárstvo Phila Hogana a predného konzervatívneho politika Owena Patersona na Oxfordskej univerzite priniesol diametrálne odlišné postoje k blížiacemu sa britskému referendu o vystúpení z EÚ.

Bývalý minister Paterson tvrdí, že potravinársku produkciu na ostrovoch brzdí Spoločná poľnohospodárska politika EÚ (SPP/CAP), o ktorej spolurozhoduje 28 krajín. To podľa neho znamená „veľmi neuspokojivé“ kompromisy, ktoré aktívne poškodzujú britských farmárov. Počas minulotýždňovej Oxfordskej poľnohospodárskej konferencie uviedol, že po opustení zväzku s úniou čaká Spojené kráľovstvo „skvelá budúcnosť“.

Poľnohospodárska politika sa mení

Komisár Hogan povedal, že svojim vystúpením v Oxforde nikomu nekáže, ako v referende hlasovať. V príhovore sa však pýtal, či 60 miliónová Británia uspeje v obchodných rokovaniach s 1,3 miliardovou Čínou.

Komisárova argumentácia sa tak sústredila na to, na čo britskí farmári reagujú najlepšie – na uvoľňovanie pravidiel a na medzinárodný obchod.

„Dnes máme trhovo orientovanú politiku, kde sa môžu farmári sami rozhodnúť, čo budú vyrábať na základe toho, v čom sú dobrí a či získajú dobrú cenu,“ uviedol a dodal, že zjednodušenie SPP zredukuje európske smernice na štvrtinu, pričom pre Britov je lepšie, ak sa na tomto procese budú podieľať.

Hogan zdôraznil, že EÚ zacielením na pravidlá medzinárodného obchodu a bojom s tarifnými prekážkami, presadzuje britské záujmy. Len na dohode o voľnom obchode s Kanadou (CETA) podľa neho ekonomika Spojeného kráľovstva ročne získa 1,3 miliardy eur. Poukázal tiež na nedávny prieskum Eurobarometra, podľa ktorého si 60 % Britov myslí, že sa Spoločnej poľnohospodárskej politike darí napĺňať svoje ciele. [EurActiv.sk, 7. 1. 2016]

Poľnohospodárske združenia zatiaľ o výhodách Brexitu nie sú presvedčené. Národná únia farmárov (NFU) pripomenula, že Británia je dnes už čistým dovozcom poľnohospodárskych produktov a to dokonca v pomere 2:1. Priznávajú, že prípadné zisky alebo straty z opustenia únie nedokážu vyčísliť.