Členské štáty nechcú rokovať o pestovaní GMO

FOTO TASR/František Iván

Nestáva sa často, aby členské štáty odmietli nové rozhodovacie právomoci. Presne to sa však udialo v prípade geneticky upravených plodín. Európska exekutíva v polovici júla navrhla, aby si každý štát na svojom území zaisťoval povolenie pestovania GMO plodín. Podľa belgického predsedníctva sa však väčšina členských štátov stavia proti.

Ďalší pokus Komisie, ako sa v otázke GMO dostať zo slepej uličky, tak pravdepodobne skončí nevydarene. Európska únia je v tomto smere svetovým unikátom. Zatiaľ čo v ostatných krajinách sa bežne pestujú desiatky druhov GMO, Únia doteraz povolila iba dve plodiny, ktoré sa spoločne pestujú na ploche menšej ako 100 tisíc hektárov.

Niekoľko členských krajín kritizovalo návrh Európskej komisie už minulý týždeň. Napríklad nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že sa jedná o prvý krok smerom k rozbúraniu jednotného európskeho trhu. „Členské štáty sú z niekoľkých rôznych dôvodov proti tomuto návrhu,“ potvrdil agentúre Reuters zdroj z belgického predsedníctva.

O aké dôvody ide? Okrem strachu o jednotu úniového trhu sa pretriasa tiež možnosť, že by nové pravidlá neprešli v Svetovej obchodnej organizácii (WTO). To nepriamo potvrdil aj jeden z vysoko postavených úradníkov americkej administratívy, ktorý vyhlásil, že by predpisy nezodpovedali „medzinárodne prijatým vedeckým štandardom“.

Proti sú tiež potravinárske a poľnohospodárske asociácie, ktoré sa obávajú, že by nové pravidlá ohrozili „vnútorný trh pre už schválené GMO produkty“. Pribudla by tiež rada nových právnych a obchodných rizík, argumentujú.

Zástupcovia členských štátov sa k diskusii o návrhu Komisie znovu zídu 3. septembra, kedy bude pravdepodobne vytvorená špeciálna pracovná skupina expertov z oblasti životného prostredia a poľnohospodárstva. Na konci septembra prejednajú nové pravidlá ministri poľnohospodárstva a v polovici októbra ich kolegovia zo životného prostredia.

(EurActiv s Reuters)