Členstvo v únii nemá iba pozitívne dopady, upozorňujú potravinári a poľnohospodári

„Vstup do EÚ v každom prípade vítam, aj keď nie so všetkým, čo sa deje,“ vyhlásil včera na medzinárodnej konferencii Slovak Retail Summit prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) Pavol Konštiak.

Podľa Konštiaka priniesol vstup do únie aj nezmyselné požiadavky ako správne zakrivenie banánov alebo uhoriek. Isté pravidlá, ktoré priniesla európska legislatíva, mohli niektoré slovenské firmy priviesť k zániku.

Konštiak napriek tomu hodnotí 10 rokov členstva kladne: „Európska únia má pre nás obchodníkov veľké pozitíva. Máme pevnú menu, rastieme. Existuje voľný pohyb tovaru, služieb, ktorý výrobu či obchod núti k tomu, aby neboli pohodlní. Lebo len konkurencia, v tomto prípade medzinárodná konkurencia, dodáva energiu a silu na to, aby sa prekonávali prekážky.“

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory (SPPK) Milan Semančík pripomína, že predstavy, s ktorými do únie vstupovali slovenskí poľnohospodári a potravinári, neboli naplnené.

Farmárom prekáža najmä pretrvávajúca nerovnosť priamych platieb. Tie sa po reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP/CAP) dostanú bližšie k priemeru EÚ, ale predseda SPPK avizuje, že k úplnej rovnosti príspevkov príde až v roku 2028.

„Z toho určite nie sme nadšení, pretože tých desať rokov bolo prechodných, to sme brali, ale rok 2014 už mal pre nás znamenať rovné podmienky pre podnikanie v rámci celej EÚ,“ uviedol Semančík.

Upozornil tiež na pokles pracovných miest v odvetví: „Tu je tiež jasná signalizácia, že sme prepadli v produkcii rastlinnej a hlavne živočíšnej výroby, prišli sme o pracovné miesta predovšetkým na vidieku, čiže to hodnotenie je také rozporuplné.“

„Keby sme to zosumarizovali, tak tie pozitíva prevyšujú tie negatíva, samozrejme, aj ten objem finančných prostriedkov Spoločnej poľnohospodárskej politiky tu bol daný a bol svojím spôsobom garantovaný,“ priblížil výhody členstva v únii Semančík.

Slová predsedu SPPK o poklese zamestnanosti potvrdil aj riaditeľ Agentúry pre rozvoj vidieka (ARVI) Vladimír Vnuk: „Pred 10 rokmi sme zaznamenali výrazný úpadok poľnohospodárstva, množstvo poľnohospodárskych družstiev vtedy skončilo, stúpla nezamestnanosť.“

Podľa Vnuka sa však situácia na slovenskom vidieku obrátila k lepšiemu aj vďaka prostriedkom z eurofondov. „Život v obciach sa vďaka poskytnutým financiám rozbehol najmä počas programového obdobia 2007 až 2013,“ doplnil.

Do budúcnosti preto v agrorezorte predpokladá pozitívny vývoj. Družstvá „si postupne zrekonštruovali a zmodernizovali výrobné a prevádzkové priestory, naštartovali proces výroby. Poľnohospodárstvo sa začína vzmáhať. Rozbehol sa aj cestovný ruch. Teší ma, že ľudia dnes už vyhľadávajú viac domáce potraviny od slovenských výrobcov,“ skonštatoval.

EurActiv.sk/TASR