EÚ si neželá, aby potraviny do Ruska vyvážal niekto iný

„Budeme hovoriť s krajinami, ktoré by mohli náš export potenciálne nahradiť. Očakávame od nich, že nebudú neprávom ťažiť z aktuálnej situácie,“ cituje denník Financial Times slová vysokého predstaviteľa Európskej únie.

Miesto po európskych potravinách by na pultoch ruských obchodov mohli prevziať niektoré tovary z Južnej Ameriky. Odhaduje sa, že kuracie, bravčové aj hovädzie mäso z EÚ by mohlo nahradiť brazílske. Podobne embargo na dovoz rýb z EÚ by mohli vyriešiť dodávky z Čile.

Britský denník priniesol aj vyjadrenie brazílskeho ministra poľnohospodárstva Seneriho Paluda. Podľa neho má Rusko potenciál stať sa najväčším prijímateľom všetkých poľnohospodárskych komodít. Nielen mäsa, ale aj kukurice a sójových bôbov.

Predstavitelia únie dodali, že majú pochopenie pre obchodné záujmy súkromných spoločností. Vyvíjanie diplomatických aktivít na úrovni štátov je však ťažké ospravedlniť.

Niektorí Rusku ochotne pomôžu

Šéf ruského rezortu poľnohospodárstva Nikolaj Fjodorov už minulý týždeň pri vyhlasovaní sankcií oznámil, že má zoznam krajín, ktoré úlohu Európskej únie zastúpia. Okrem juhoamerických štátov by z prerušenia obchodných väzieb s Európou mohli profitovať Čína, Južná Afrika, Turecko či Nový Zéland.

„Nemáme sa čoho báť, pretože sme toto rozhodnutie urobili veľmi zodpovedne. Budeme kompenzovať dodávkami z iných krajín,“ povedal minulý štvrtok na tlačovej konferencii v Moskve.

„V súvislosti s bezprecedentným tlakom na našu krajinu musí byť naša odpoveď jednoduchá. Mali by sme konečne klásť dôraz na rozvoj vlastného priemyslu, zaviesť úplnú substitúciu dovozu a stať sa plne nezávislými,“ vraví ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin.

Odvetné opatrenia sú namieste

Rusi nepripúšťajú ani to, že ich embargo na potraviny z Európy porušuje pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vysvetlil, že odvetné kroky Moskvy boli reakciou na sankcie voči banke Rosselkhozbank, ktorá tak vraj stratila možnosť financovať domácich poľnohospodárov.

„Na našom trhu s poľnohospodárskymi výrobkami sa vytvorila neférová výhoda pre európskych producentov, komentoval Lavrov pre štátnu tlačovú agentúru ITAR-TASS.

„Rozhodnutia, ktoré sme voči tovaru z niektorých členských krajín WTO urobili, sú vedené národnými bezpečnostnými záujmami a sú v súlade s pravidlami WTO. […] Krajiny, ktoré sa proti nám zjednotia a uvalia sektorové sankcie, sa len sotva dajú nazvať dobrými partnermi, dodal minister.