Europarlament dnes hlasuje o novej poľnopolitike

zdroj wikimedia

Predseda výboru a spravodajca k časti reformy o priamych platbách, taliansky europoslanec Paolo de Casto v pondelok odporučil, aby sa o viac než 350 pozmeňovacích návrhoch k Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2014 hlasovalo pred plným plénom.

Ešte v piatok pritom aktivoval predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz mimoriadny postup, na základe ktorého mohol výbor pred dnešným hlasovaním počet „pozmeňovákov“ znížiť. Využíva sa zriedkakedy a len v prípadoch, že ich je viac ako 50, naposledy pri hlasovaní o spoločnej politike rybolovu.

„Nechcem, aby sa na náš výbor nazeralo ako na výbor, ktorý nechce využiť príležitosť na komplexnú debatu v pléne“, povedal na margo konečného rozhodnutia o postupe De Castro zo skupiny Socialistov a demokratov. Na výbor totiž v tomto zmysle apelovalo mnoho záujmových skupín.

Zasadnutie výboru tesne pred hlasovaním bolo zvolané na základe špeciálneho pravidla, ktoré umožňuje, znížiť počet pozmeňovacích návrhov pred hlasovaním v pléne

Kritické hlasovanie

De Castro vyzval svojich kolegov, aby návrh novej legislatívy ako celok neodmietali. „Toto je kritické hlasovanie, kolegovia. Toto je prvýkrát, čo máme možnosť o tomto hlasovať a Parlament sa musí tejto zodpovednosti ujať“, povedal. „Dôležité je, aby sme mali jasný mandát na vyjednávanie.“

Ak by niektorá zo štyroch legislatív v pléne neprešla, musela by sa vrátiť do výboru, čo by bol problém vzhľadom na blížiace sa rokovania medzi europoslancami, Radou a Komisiou o novom celkovom sedemročnom rozpočtovom rámci Únie.

Vo výbore De Castrovu výzvu podporiť nové legislatívne návrhy nikto nespochybnil. Štyri individuálne kusy legislatívy o ktorých sa bude hlasovať pokrývajú priame platby, rozvoj vidieka, financovanie a spoločnú organizáciu trhov.

Zelení

Environmentalisti pôvodne obvinili De Castra, že sa snaží len formálne prehnať reformu Parlamentom, pondelkové rozhodnutie o hlasovaní v pléne však privítali.

Výbor bol podľa viacerých pod veľkým vnútorným aj vonkajším tlakom, aby nechal o všetkých pozmeňovacích návrhoch hlasovať plénum. Ani najväčší optimisti spomedzi zelených NGO však neočakávajú výraznú zmenu oproti tomu, čo schválil výbor v januári.

„Začali sme tak nízko, že plénum už nič nespraví,“ hovorí Faustine Defossez z environmentálnej organizácie EFB (European Environmental Bureau).

Najzávažnejšími otázkami pre europoslancov bude budúcnosť priamych platieb, environmentálna regulácia a podpora produkcie cukru a vinárov.

Ďalšie kroky

  • 18.-19. marec: Rada EÚ bude diskutovať o všeobecnej dohode o SPP
  • 11. apríl: Rokovania o SPP medzi Komisiou, Parlamentom a Radou
  • 2014-2020: Nová fáza SPP
  • 2014-2020: Nový sedemročný rozpočtový rámec.