Európske poľnohospodárstvo vyčerpalo už väčšinu krízového fondu na rok 2015

Jablkový sad (zdroj: Jeff Kubina/Flickr)

„Mali by sme zachovať krízovú poľnohospodársku rezervu, aby sme si udržali schopnosť reagovať na zvýšené ťažkosti v roku 2015,“ uviedli v pondelok ministri poľnohospodárstva v spoločnom vyhlásení.

Väčšinu z krízového fondu v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP/CAP) na budúci rok už Európska komisia vyčlenila na odškodnenie pestovateľom zeleniny a výrobcom mlieka, ktorí sú stratoví vinou ruských sankcií.

Z 433 miliónov eur na nepredvídané situácie si kompenzácie vyžiadali 344 miliónov. Za súčasného stavu by na prípadné problémy v agrosektore zvýšilo už len 88 miliónov eur.

21 členských štátov, vrátane Slovenska, preto žiada, aby sa kolabujúce ceny či nadprodukcia riešili oddelene od prostriedkov, ktoré sú alokované ako následok potravinového embarga.

V spoločnej deklarácii, ktorú za SR podpísal minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, predstavitelia agrorezortov žiadajú kompenzácie zo sumy 450 miliónov eur určenej na financovanie SPP a nie z rezervy pre špecifické krízy.

Jahnátek vysvetlil, že „navrhnuté opatrenia EK by sa dotkli aj slovenských poľnohospodárov, lebo by boli realizované cez percentuálne úspory“.

Nový eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan uviedol, že výhrady ministrov zváži. Komisia však podľa neho v čase rozpočtových obmedzení nie je v pozícii, aby dokázala „odpovedať tak, aby by sa to členským krajinám páčilo“.

Peniaze zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky chce použiť na pokrytie deficitov v rozpočte na bežný rok. Dodal, že terajší hospodársky rozdiel necháva iba veľmi malý priestor na manévre v rámci rozpočtu.

Táto predstava prekáža aj farmárom vo Francúzsku. Predseda tamojšej federácie poľnohospodárskych združení FNSEA Xavier Beulin varoval, že sa Spoločná poľnohospodárska politika používa ako nástroj na úpravu celého rozpočtu únie.

Podľa predsedu Francúzskej poľnohospodárskej komory Guya Vasseura tiež existuje nebezpečenstvo, že odoberanie financií „presiahne rozmer krízových fondov a vyčerpá SPP“.

EurActiv.sk/TASR