Farmári sa boja vplyvu pravidiel EÚ na výrobu bravčového

Od budúceho roka vstúpia do platnosti nové pravidlá, ktoré majú zlepšiť životné podmienky prasiat na európskych farmách. Vzhľadom na to, že úpravy a rekonštrukcie stajní sú finančne náročné, mnohé farmy zrejme zaniknú.

Situácia je osobitne napätá v Španielsku, kde sa výrobcovia len ťažko získavajú pôžičky. Podľa šéfa miestnej asociácie obchodníkov s bravčovým Alberta Herranza počet chovaných prasiat klesne o 5 – 10 %.

„Mnohé farmy sa nebudú môcť prispôsobiť, pretože nevedia získať financovanie alebo im ich geografické podmienky nedávajú možnosti na expanziu a s menším chovom nebudú životaschopné,“ vysvetlil.

Európska regulácia sa týka kotercov pre gravidné prasnice, ktoré budú od začiatku budúceho roka zakázané. Toto pravidlo už platí napríklad v Británii či Švédsku.

Aktivisti tvrdia, že koterce, kde umiestňujú prasnice počas ich gravidity sú také tesné, že sa nemôžu otočiť a ich jediný pohyb je líhanie a vstávanie. Od 1. januára 2013 budú gravidné prasnice držané v skupinách a nie v individuálnych kotercoch.

Desaťpercentný pokles v počte prasiat však predstavuje riziko pre pozíciu EÚ z pohľadu vývozu bravčového. Podľa odhadov po roku 2013 preváži dovoz.

Podľa údajov Európskej komisie EÚ v roku 2011 vyviezla bravčové za 4,6 miliardy eur najmä z Nemecka Španielska. Mäso šlo najmä do Ruska, Hong Kongu a Číny.

Stewart Houston z britskej skupiny chovateľov ošípaných BPEX pre Reuters uviedol, že len tri krajiny v súčasnosti plnia európske normy – Luxembursko, Spojené kráľovstvo a Švédsko. Skupina odhaduje, že pokles stavu ošípaných v EÚ o 5 % by znamenal nárast ceny dospelých prasiat o 10 %. Avšak, pokles stád o 10 % by už viedol k nedostatku bravčového a výraznému rastu ceny.

Ako pre Roľnícke noviny uviedol predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku Andrej Imrich cena na Slovensku bude reagovať na výkyvy v ponuke a dopyte. „Ceny bravčového mäsa sa za posledných 15 rokov s menšími výkyvmi nezvyšovali v porovnaní s ostatnými komoditami v poľnohospodárstve, ale aj oproti iným cenám v priemysle a obchodu. Dokonca došlo k výraznému zníženiu. Z toho dôvodu bude len logické, ak dôjde aj k zdraženiu bravčového mäsa a cena bude porovnateľná s inými komoditami,“ povedal pre noviny.

(EurActiv/Reuters)