Fidesz chce zakázať „rozpredaj pôdy“

„Cudzinci si tu nikdy nekúpia obrábateľnú pôdu, bez ohľadu na to, ako sa rozhodnú v Bruseli“, povedal podľa tlačovej agentúry MTI predseda strany Fidesz a Viktor Orbán. „Je mojim záväzkom chrániť maďarskú zem.“

V Zmluve o pristúpení si Maďarsko dohodlo prechodné obdobie – do roku 2011 mohlo zakázať cudzincom nákup poľnohospodárskej pôdy. Podobne ako iné nové pristupujúce krajiny tak chcelo zabrániť tomu, aby bohatí investori z EÚ skúpili veľké a relatívne lacné pozemky.

Ak by však chcel Orbán svoj sľub splniť – zakázať predaj pôdy cudzincom na neobmedzenú dobu – dostal by sa do konfliktu s partnermi v EÚ. V konečnom dôsledku by bolo Maďarsko žalované pred Súdnym dvorom Európskej únie za obmedzovanie slobody pohybu kapitálu, čo je jedna zo štyroch kľúčových slobôd EÚ.

Orbán však tvrdí, že EÚ nemá v tejto otázke žiadne právomoci. „Budúcnosť maďarskejpôdy nezávisí od rozhodnutia v Bruseli. (Závisí) len od nás.“

Emocionálna otázka

Podobne ako v iných vyspelých krajinách, poľnohospodárstvo tvorí len 4,3% maďarského HDP. Pôda je však emocionálne, a tým aj politicky, citlivou otázkou. Maďarsko má silné agrárne tradície a predaj pôdy cudzincom sa spája s „dominanciou cudzincov“.

Krajne pravicová strana Jobbik, ktorá sa môže stať po voľbách druhou najsilnejšou, získala mnoho podpory svojimi výzvami na renegociáciu prístupovej zmluvy a večné zablokovanie predaja pôdy zahraničným vlastníkom.

Vo februári schválil maďarský parlament rezolúciou, ktorou dal vláde právomoc rokovať s EÚ o dvojročnom predĺžení prechodného obdobia. Bol to jeden z jeho posledných krokov predtým, ako sa skončilo posledné zasadnutie pred parlamentnými voľbami.

Volebná agenda

Otázku spomenuli v predvolebnom manifeste dokonca aj vládnuci socialisti, ktorých čaká pravdepodobne zdrvujúca volebná porážka.

„Budeme naďalej ochraňovať naše najdôležitejšie národné vlastníctvo a poklad, pôdu.“ Nešpecifikujú však, ako to chcú robiť.

Fidesz považuje túto otázku za jednu z priorít. Vo volebnom programe hovorí o poľnohospodárstve ako o kľúčovom vektore hospodárskej obnovy krajiny.

Keď bol Fidesz v 1998-2002 pri moci, postavil sa tvrdo proti predajom pôdy cudzincom, ktoré sa rozšírili najmä pri západnej hranici s Rakúskom. V roku 2001 Orbán povedal, že štvrtina fariem na západe Maďarska je de facto vlastnená Rakúšanmi, z ktorých mnohí použili na kúpu maďarských prostredníkov.

(EurActiv podľa Reuters)

Ďalšie kroky

  • 11.apríl: Prvé kolo parlamentných volieb v Maďarsku
  • 25.apríl: Druhé kolo