Glyfozát naďalej čaká na opätovné schválenie

(zdroj: Harry Rose/Flickr)

O udelení novej, deväťročnej licencie pre glyfozát rozhodujú zástupcovia regulačných orgánov členských krajín EÚ. Počas uplynulého týždňa opäť nenašli zhodu a tak sa rozhodnutie presúva na neskorší termín.

Účinná látka bežne dostupných herbicídov sa na mnohých miestach stala nežiaducou po minuloročnej správe Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC). Tá skonštatovala, že látka je „pravdepodobne rakovinotvorná“ (probably carcinogenic). Toto stanovisko ale stojí v rozpore s názorom Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) a tiež špecializovaného panelu OSN. Aktivisti však oba výskumy podozrievajú zo zaujatosti.

Šéfka nemeckého Greenpeace Franziska Achterbergová pripomína, že regulátori, ktorých zvoláva Európska komisia, sa dohodu už raz pokúsili nájsť, no ani teraz neuspeli. „Nie je to žiadnym prekvapením, keďže Komisia naďalej ignoruje obavy nezávislých vedcov, europoslancov aj občanov,“ tvrdí Achterbergová.

Obnovená európska licencia pre súčasť prostriedkov na hubenie buriny mala pôvodne trvať 15 rokov. Európska komisia ako kompromisné riešenie s odporcami navrhla 9 rokov. Poslanci Európskeho parlamentu žiadali 7 rokov a limitované použitie.

„Hnevá ma, že jediná skutočná debata je o trvaní licencie,“ povedala nemecká aktivistka. Francúzska europoslankyňa Michèle Rivasiová (Zelení/EFA) ale tvrdí, že druhý odklad je znakom toho, že členské štáty načúvajú ekológom a občanom.

V Nemecku viedla verejná debata k tomu, že vládni Sociálni demokrati (SPD) zo zdravotných príčin glyfozát odmietajú. Paralelne s tým sa ale nemecký chemický gigant Bayer pokúša o prevzatie spoločnosti Monsanto, ktorá v roku 1970 glyfozát vynašla.

Na čele krajín, ktoré herbicíd odmietajú, je aj naďalej Francúzsko. Francúzska ministerka pre sociálne veci a zdravotníctvo Marisol Tourainová nedávno pripomenula prezidentove slová, že glyfozát vo Francúzsku povolený nebude: „Úplne odhliadnuc od debát o tom, či je alebo nie je glyfozát karcinogén, veríme, že je to endokrinný disruptor (látka narúšajúca produkciu hormónov v tele).“