Komisár Hogan čelí kritike za ceny mlieka

Phil Hogan, (zdroj: Európska komisia)

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan je častým terčom výčitiek doma v Írsku a vo Veľkej Británii. Severoírska ministerka poľnohospodárstva Michelle O’Neillová tvrdí, že Hogan žije vo „veži zo slonovej kosti“ a Komisia by mala čoskoro priznať „skutočnú krízu“ vo farmárskom sektore.

Britská europoslankyňa Diane Doddsová (nezaradená) dodáva, že komisár bol pridlho zdržanlivý a doteraz nenavrhol „nič zmysluplné“, aby odľahčil situáciu výrobcov mlieka. Pre ilustráciu uviedla, že v máji farmári vyprodukovali liter mlieka za 26 pencí za liter, no predávali za 20.

Rok 2015 mal byť pre mliekarenský sektor v Európe prelomový. Veľkú nádej vzbudzoval vzrastajúci záujem ázijských trhov o mlieko. To dokonca viedlo niektoré krajiny k porušovaniu mliečnych kvót aj za cenu pokút za prekročenie produkčných limitov.

Vlani sa tak výroba mlieka v únii zvýšila o nebývalých 5,5 %. Do zdanlivo priaznivej situácie však vstúpilo niekoľko antagonistických tendencií.

Mansel Raymond z farmárskeho združenia Copa to vysvetľuje pre špecializovaný portál Farming Life: „Krátkodobo zažívame zložitú trhovú situáciu. Čína sa zatiaľ dostatočne nevrátila na trhy, neočakávané politické udalosti v Rusku aj nesprávne fungovanie dodávateľského reťazca prispeli k dnešnej nestabilite na trhu EÚ.“

O tlaku na výkupnú cenu mlieka a jej možnom poklese pod 30 centov za kilogram hovoril pred polrokom v rozhovore pre EurActiv.sk predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík. [EurActiv.sk, 17. 2. 2015] Minulý týždeň portál Agri.eu uviedol, že táto cena sa v Holandsku dostala na hranicu 25 centov za kilogram. Podobne je to aj v Belgicku, vo Francúzsku je len o málo vyššia – 29 centov.

Predsedníčka záujmového združenia DBB (Rada holandských mliekarov) Sieta van Keimpemová pri tejto príležitosti opätovne upozornila na nebezpečenstvo, že výrobcovia začnú sektor opúšťať. „Musíme si uvedomiť, že rok 2014 bol rokom relatívne vysokých cien. Ani to však nestačilo na pokrytie nákladov.“