Komisia povolí zakrivené uhorky

„Na úrovni EÚ tento typ vecí proste nepotrebujeme regulovať“, vyhlásila komisárka pre poľnohospodárstvo Mariann Fischer Boel. Pri prudko rastúcich cenách potravín e všeobecných ekonomických problémoch podľa nej „nedáva zmysel“ vyhadzovať dobré ovocie a zeleninu len kvôli nesprávnemu tvaru.

Zrušené budú špecifické trhové štandardy pre 26 druhov ovocia a zeleniny, ako mrkva, uhorky, cesnak či čerešne. Brusel tak chce prispieť k znižovaniu zbytočnej administratívnej záťaže.

Zachované ostanú štandardy pre desať ďalších druhov – jablká, pomaranče, hlávkový šalát, jahody, či paradajky, ktoré spolu predstavujú asi 75% hodnoty trhu s ovocím a zeleninou v EÚ. Aj u tých budú môcť byť „nesprávne tvary“ predávané, avšak mimo kategórie „extra“, „1. trieda“ a „2. trieda“.

Zrušenie európskych pravidiel umožní národným orgánom povoliť predaj ovocia a zeleniny bez ohľadu na veľkosť a tvar.

Faktom je, že štandardy neboli pôvodne zavedené z „estetického rozmaru“, ale v snahe klasifikovať ovocie a zeleninu podľa merateľných znakov kvality – ako je veľkosť a štandardný tvar. Zástupcovia európskych farmárov a poľnohospodárskych družstiev, Copa-Cogeca, sa však obávajú, že zrušenie európskych pravidiel povedie oba k tomu, že si každá krajina, či dokonca každý veľkoodberateľ, vytvorí vlastné. Tým sa skomplikuje fungovanie spoločného trhu.

„Použitie objektívnych parametrov, ako je veľkosť a uniformita, pomáha stanoviť jasnú a nespochybniteľnú cenu na každú triedu kvality, ako na úrovni producenta, tak aj spotrebiteľa. Trhové štandardy EÚ tak vlastne pomáhali spravodlivo a transparentne vyvažovať obchod“, tvrdí generálny tajomník organizácie Pekka Pesonen.