Komisia vyčlení 500 miliónov eur na okamžitú pomoc farmárom

(zdroj: AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Podpredseda Európskej komisie Jyrki Katainen oznámil, že finančná pomoc má riešiť súčasné potreby. Okrem cielenej pomoci a vyšších preddavkov pri priamych platbách a platbách na podporu vidieka obsahuje aj bližšie nešpecifikované finančné nástroje.

Balík pomoci je „významnou, rýchlou a konkrétnou odpoveďou“ na súčasnú situáciu, tvrdí Katainen, ktorý sa Rady EÚ mimoriadne zúčastnil. Podľa predstáv Komisie sa má do poľnohospodárstva viac zaangažovať  Európsky fond pre strategické investície (EFSI).

Európske poľnohospodárstvo zápasí toto leto s viacerými problémami súčasne. Jeho situáciu komplikuje ruské embargo na potraviny, neobyčajne suché počasie, nestabilita na trhu s mliekom a tiež malý dopyt mimoeurópskych trhov, ktoré mali expandovať.

V Nemecku sa výnos z obilia medziročne prepadol o 11 %. Vo Francúzsku sa až na pokraj bankrotu dostalo 10 % fariem. Aj to bol minulý týždeň jeden z dôvodov masívneho protestu traktoristov v Paríži. [EurActiv.sk, 3. 9. 2015] Najväčšia agrárna lobby v Európe Copa-Cogeca vyhlásila, že podporné mechanizmy EÚ ani zďaleka nestačia potrebám.

Na protestoch pred budovami európskych inštitúcií sa napokon zišlo asi 6000 demonštrantov z viacerých krajín. Výsledky ministerskej schôdzky sklamali britských mliekarov, ktorí očakávali zvýšenie intervenčnej ceny mlieka. Zástupcovia Ulster Farmers‘ Union (UFU) vyzvali eurokomisára pre poľnohospodárstvo Phila Hogana, aby si návrhy premyslel.

Málo ambícií

Slovenský minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek naznačil, že plán Komisie nespokojných poľnohospodárov nepresvedčí. „Kto má odvahu vyjsť medzi protestujúcich farmárov a prečítať túto predstavu o riešeniach?,“ pýtal sa po rokovaní minister. Už pred začiatkom krízovou poradou avizoval, že je stretnutie slabo pripravené.

V rozhovore pre TASR Jahnátek doplnil, že Slovensko žiada od EK spresnenie kľúča, podľa ktorého bude 500 miliónov eur rozdelených medzi jednotlivé krajiny EÚ. Nepredpokladá však, že riešenie uspeje: „Nejde o opatrenia vhodné na riešenie akútnej krízy.“ Podľa neho v mliečnom sektore pomohlo opätovné zavedie kvót: „Nie som zástanca stálej regulácie, ale dočasného mechanizmu áno.“

EurActiv.sk/TASR