Krajiny V4 opätovne vyrážajú do boja s nekalými obchodnými praktikami

Ľubomír Jahnátek a Marian Jurečka (zdroj: TASR)

„Pokiaľ sa neurobí spoločná iniciatíva a spoločný rámec pre správanie sa obchodných reťazcov v rámci celej EÚ, tak nebude možné zlepšiť postavenie domácich farmárov a potravinárov voči silnej, dominantnej ekonomickej sile a pozícii obchodných reťazcov,“ povedal včera minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Na bratislavskom stretnutí podpísali zástupcovia siedmych poľnohospodárskych ministerstiev zo strednej a východnej Európy memorandum o zlepšovaní postavenia farmárov v rámci potravinového dodávateľského reťazca.

Šéf českého agrorezortu Marian Jurečka tvrdí, že únia by mala zaviesť také pravidlá, ktoré sily malých farmárov a veľkých obchodníkov vyrovnajú. „Nerovnovážne postavenie pri vyjednávaní totiž vedie k nekalým obchodným praktikám, ktoré najviac dopadajú práve na poľnohospodárov a potravinárov,“ zdôvodnil český minister. Podľa Jahnátka je legislatívne opatrenie „zatiaľ jediným funkčným riešením tejto problematiky“.

Adresátom spoločného memoranda V4+3 je Európska komisia, ktorá v minulosti členské štáty odkázala na dobrovoľné iniciatívy na potláčanie nekalých obchodných praktík. [EurActiv.sk, 22. 7. 2014] Ich kombinácia s nezávislým dozorom na národnej úrovni má byť dostatočná.

Ministri však trvajú na tom, že obchodná politika reťazcov často núti prvovýrobcov predávať pod cenu. V Čechách je táto téma momentálne veľmi aktuálna, pretože tamojšie ministerstvo pripravilo novelu zákona o významnej trhovej sile.

O nej viacero obchodníkov tvrdí, že im až príliš komplikuje postavenie na trhu. Podľa prezidentky českého Zväzu obchodu a cestového ruchu Marty Novákovej je práva úprava diskriminujúca. Vzťahuje sa totiž iba na obchodníkov a nerešpektuje, že významnú trhovú silu môžu mať aj niektorí dodávatelia.

„Pokiaľ my ako veľkoobchod chceme nakúpiť napríklad cukor, sú na nás aplikované prísnejšie pravidlá, ako keď ten istý cukor nakupuje výrobca, ktorý ho ďalej spracováva,“ povedal pre denník MF Dnes riaditeľ nákupu spoločnosti Makro ČR Jan Žák.

EurActiv.sk/TASR