Kríza produkcie bravčového mäsa odhaľuje potravinovú závislosť EÚ

Mnohí európski farmári sú hlboko v červených číslach. Ceny krmív rastú vplyvom zlého počasia a obáv z potravinovej inflácie. Stáda sa zmenšujú a mnohé farmy sú na pokraji bankrotu.

Podľa španielskej únie COAG by mohlo do konca tohto roka prísť o prácu až 700 tisíc farmárov chovajúcich hospodárske zvieratá. Čo ešte zhorší už aj tak zlý stav mietneho trhu práce.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy minulý týždeň zdôraznil potrebu potravinovej bezpečnosti. „Ako mi vysvetlíte, že regulujeme peňažné trhy a nie komodity?,“ opýtal sa, keď predstavoval francúzsku agendu na čele skupiny krajín G20. Paralelne však severnú Afriku, najmä Tunisko a Egypt, zachvátila vlna protestov, pod ktorú sa podpísali aj rastúce ceny potravín.

Podľa COAG za krízu spôsobenú rastúcimi cenami krmiva môže stúpajúca cena pšenice, ktorá dosiahla 29-mesačný rekord. Reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) po roku 2014 má teda oveľa väčší význam ako kedykoľvek predtým. Ide totiž o potravinovú bezpečnosť pre pol miliardy ľudí.

Farmári sa však boja, že zmeny budú znamenať okresanie rozpočtu a zrušenie intervenčných trhových nástrojov. COAG vo svojej správe o vplyve cien krmív uvádza, že nová SPP by mala posilniť existujúce mechanizmy na riadenie trhov a tiež žiada viac prostriedkov pre chovateľov zvierat. V opačnom prípade bude Európa oveľa závislejšia od dovozu.

„Závislosť v strategických sektoroch akou sú energetika, či potraviny je samovražedná z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska,“ uviedol Miguel Blanco, šéf COAG.

Kríza produkcie bravčového mäsa

Drahé krmivá ovplyvňujú najmä chovateľov ošípaných. Tvoria väčšinu európskej produkcie mäsa a 60 % z ich nákladov ide na potravu pre prasatá.

Barney Kay, z britskej asociácie chovateľov ošípaných tvrdí, že miestni farmári strácajú 20 libier na každom prasati. „Máme veľké problémy,“ pripustil a zároveň dodal, že mnohé hospodárstva zrejme skrachujú.

Francúzski chovatelia ošípaných v stredu protestovali v uliciach Paríža proti rastúcim cenám krmív a cenovému tlaku spôsobenému nemeckým dioxínovým škandálom, ktorý situáciu ešte viac zhoršil.

Pomoc

Nemecká vláda už ohlásila, že pre chovateľov pripraví úvery s nízkou úrokovou sadzbou, aby takto preklenuli problémy. Európska exekutíva minulý týždeň prisľúbila krátkodobú pomoc farmárom na pokrytie nákladov na skladovanie bravčového na tri až päť mesiacov. Dúfajú, že obmedzením dodávky mäsa na trh sa zvýšia ceny.

„Producenti bravčového mäsa sú v súčasnosti v ťažkej situácii, ceny sú zlé a konkurencia rastie najmä z Južnej Ameriky, osobitne z Argentíny,“ poukázal Albert Jan Maat, šéf Holandskej únie farmárov.

Zlepšiť situáciu nepomáha ani maloobchod, ktorý nedovolí, aby ceny mäsa stúpli. Podľa COAG je teda nevyhnutné, aby sa posilnila vyjednávacia pozícia farmárov v rámci dodávateľskej siete.

(EurActiv/Reuters)