Mimovládky žiadajú o preskúmanie spoločnej poľnohospodárskej politiky

(zdroj: Paulo Valdivieso/Flickr)

Spoločnú poľnohospodársku politiku (SPP/CAP) by mal preskúmať program lepšej právnej regulácie REFIT. V otvorenom liste predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi to navrhuje 100 poľnohohospodárskych, ochranárskych a zdravotníckych organizácií.

„Je načase, aby sa otvorila debata o vhodnosti spoločnej poľnohospodárskej politiky. Vhľadom na to, že sa každý rok do európskeho poľnohospodárstva napumpuje 53 miliárd eur, je správne, aby daňovníci vedeli o návratnosti svojich peňazí,“ vyhlásila Faustine Bas-Defossezová z Európskeho výboru pre životné prostredie (EEB).

Poľnohospodárska politika EÚ prešla svojou poslednou reformou na konci roku 2013. EEB, Európska aliancia verejného zdravia, Greenpeace či BirdLife Europe v liste tvrdia, že potravinársky sektor v Európe naďalej nefunguje, ako by mal. Vyčítajú mu nespravodlivé odmeňovanie farmárov, trvalú krízu na trhoch, pokračujúce znehodnocovanie prírodných zdrojov alebo neriešenie životných podmienok hospodárskych zvierat.

Kombinácia viacerých nepriaznivých faktorov spôsobila, že únia zintenzívni svoju podporu v sektore bravčového mäsa, ovocia a v mliekarenstve. [EurActiv.sk, 15. 3. 2016]

„Potrebujeme otvorenú a úprimnú debatu o účinnosti spoločnej poľnohospodárskej politiky, o jej súdržnosti s ostatnými politikami, vhodnosti a pridanej hodnote, ktorú má voči národným programom,“ hovorí Trees Robijns z BirdLife Europe. Európska únia by sa podľa neho mala pýtať, ale aj zodpovedať otázku, či sa SPP na svoj účel hodí.

„Zákonodarcovia tvrdia, že poľnohospodárska politika je zelenejšia a spravodlivejšia než kedykoľvek predtým, no veda potvrdzuje, že to tak nie je,“ poznamenala Bas-Defossezová.

Environmentalisti pri tejto príležitosti pripomenuli viacero prípadov, kedy sa dlhodobé ciele SPP rozchádzajú s procesmi priebehajúcimi na európskom vidieku, pričom 70 % všetkých platieb má končiť v rukách 20 % veľkých podnikov.

Varujú, že v tomto stave je poľnohospodárska politika iba ďalším argumentom pre euroskeptikov.

nedávnom rozhovore pre EurActiv.com eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan uviedol, že poľnohospodárska politika nie je statická. Niektoré elementy reformy z roku 2013 sú rozplánované na viac rokov a ich dopady sa ešte len budú prejavovať.