Mliečne kvóty sú oddnes minulosťou

(zdroj: William Warby/Flickr)

„Máme nové trhové príležitosti, najmä na Ďalekom východe,“ vyhlásil komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Phil Hogan. Celosvetová spotreba mlieka vzrastie každoročne o 2 %. Európska komisia a niektoré členské štáty to vnímajú ako šancu na to, aby na nových trhoch umiestnili svoje mliečne produkty.

V minulosti kvôli obmedzeniam ťažili z mimoeurópskeho dopytu iné krajiny, napríklad Nový Zéland. Hogan vraví, že: „Celá generácia poľnohospodárov v sektore mlieka si bude musieť zvyknúť na úplne nové podmienky, ktoré so sebou určite prinesú kolísanie cien. Na druhej strane ak sa sektor mlieka viac zameria na výrobky s pridanou hodnotou, ako aj na zložky „funkčných“ potravín, môže sa stať hybnou silou pre ekonomiku EÚ.“

Systém kvót má už 31 rokov a globálna situácia sa značne zmenila. Prvý návrh na ich odstránenie je ešte z roku 2003. Od roku 2008 sa začali rozvíjať rôzne opatrenia na „mäkké pristátie“, ktoré mali ubezpečiť aj skeptických poľnohospodárov.

Komisia uvádza, že aj s kvótami sa vývoz mliečnych výrobkov EÚ za posledných 5 rokov zvýšil v objeme o 45 % a v hodnote o 95 %. Európa dnes so svojimi cenami dokáže konkurovať na svetovom trhu iným výrobcom a preto sa krajiny ako Nemecko či Írsko systematicky pripravovali na zrušenie limitov.

Nemeckí farmári podľa tamojšej asociácie DBV odviedli do spoločného rozpočtu únie 15 miliárd eur ako náhrady za nadprodukciu. V posledných rokoch zámerne prekračovali výrobné limity, aby sa ich sektor pripravil na nový režim.

Írska asociácia farmárov (IFA) odhaduje, že liberalizácia trhu s mliekom prinesie krajine dodatočných 9500 pracovných miest a 1,3 miliardy eur z exportných príjmov.

Kto sa môže cítiť ohrozený?

„Chronické prepady cien sú nevyhnutné, na ceste je ďalšia kríza,“ varuje predseda mliekarskej organizácie European Milk Board Romuald Schaber. Kolísanie cien znepokojuje viacerých predstaviteľov sektora. Menši výrobcovia upozorňujú, že ich cenová fluktuácia môže vyradiť z trhu.

Europoslankyňa Maria Heubuchová (Zelení/EFA) tvrdí, že Európa bude mať viac fariem, kde sa počet kráv ráta v tisícoch. Malí európski farmári preto včera v Bruseli zorganizovali tichý pochod so sviečkami pred sídlo Európskeho parlamentu.

Slovensko je medzi krajinami, ktoré z ukončenia kvót vyjadrili obavy. Slovenskí mliekari nevidia priestor na zvyšovanie výroby, naopak varujú, že sa časť zvýšenej produkcie z väčších členských krajín môže dostať aj na náš trh. „Obávame sa, že sa aj v tomto prípade prejaví nerovnosť podmienok v podnikaní medzi jednotlivými členskými krajinami EÚ,“ povedal v nedávno rozhovore pre EurActiv.sk predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík. [EurActiv.sk, 17. 2. 2015]

 Hromadenie mlieka na vnútornom trhu únie by znamenalo ďalší na pokles cien a komplikovalo by situáciu domácim výrobcom. Pre nich by teda bolo ideálne, ak sa naplnil optimistický scenár a mlieko z EÚ našlo cestu na rozvíjajúce sa trhy.