Na nekalé obchodné praktiky upozornila slovenská vytrvalosť

nekalé obchodné praktiky, potraviny

(zdroj: Josefine Stenudd/Flickr)

Zneužívanie silnejšieho postavenia v potravinovej vertikále nie je ako téma na európskej úrovni úplnou novinkou. V roku 2009 vzniká fórum na vysokej úrovni na zlepšenie fungovania potravinového reťazca a v roku 2013 ho dopĺňa dobrovoľná iniciatíva Supply Chain Initiative.

Už vtedy sa Slovensko snažilo dotlačiť Európsku komisiu k ďalšiemu kroku, ktorým by bola európska regulácia nekalých obchodných praktík. Presviedčalo ostatné členské štáty a prijímalo vyhlásenia aspoň v rámci V4.

V lete 2014 ale Komisia členským krajinám odkázala, že riešenie vhodné pre všetkých neexistuje.

Toto stanovisko ocenilo napríklad záujmové združenie EuroCommerce s tým, že dobrovoľným snahám treba dať istý čas.

Čítajte viac: Neférové obchodné vzťahy si krajiny majú riešiť doma

Pokračujúca kríza v poľnohospodárstve zvýraznila problémy prvovýrobcov, ktorí sú najzraniteľnejším článkom dodávateľského reťazca. Okrem veľkosti ich vyjednávaciu pozíciu voči obchodným reťazcom komplikujú asymetrické informácie a netransparetnosť trhov. Komisia sa k neférovým obchodným praktikám vrátila v januári 2016, opäť bez legislatívnej iniciatívy.

V júni sa za potrebu prijať reguláciu zameranú na nekalé praktiky v potravinárstve prihovoril Európsky parlament. V nasledujúcich mesiacoch sa v Bratislave odohrala medzinárodná expertná konferencia o posilnení postavenia farmárov a následne tiež Rada EÚ pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo.

Šéf Generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (DG AGRI) Jerzy Plewa tu vyhlásil, že je potrebné počkať na závery, s ktorými príde pracovná skupina pre poľnohospodárske trhy (Agricultural Markets Task Force/AMTF). Tá v novembri uznala potrebu zaviesť celoeurópsky rámec na potláčanie nekalých obchodných praktík.

Čítajte viac: Dobrovoľné iniciatívy si s nekalými obchodnými praktikami neporadia

Ministerstvo pôdohospodárstva hovorí v súvislosti s pondelňajšími závermi Rady EÚ o historickom úspechu slovenského predsedníctva. „Jednohlasná podpora našich záverov Rady znamená, že nekalé obchodné praktiky budú pod drobnohľadom na celoeurópskej úrovni. Boj proti nim, roky prehliadaný, sa vďaka slovenskej agrárnej diplomacii stáva jednou z priorít Rady i Európskej komisie,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná.

Schválený text vyzýva na predloženie celoeurópskych legislatívnych i nelegislatívnych návrhov. Európska komisia preto tému zaradí do svojho pracovného programu na rok 2017.