Slovensko sa záplavy ukrajinského tovaru nebojí

Európska komisia na začiatku marca predstavila komplexný plán podpory ukrajinskej ekonomiky. Okrem pôžičiek od Európskej investičnej banky (EIB) a Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) ráta aj s uvoľnením colnej povinnosti pre ukrajinský tovar.

Predseda EK José Manuel Barroso vyhlásil, že ide o dôkaz odhodlania Komisie pomôcť Ukrajine stabilizovať jej ekonomickú a finančnú situáciu.

Výhody z voľného obchodu potrvajú minimálne do novembra, avizuje Komisár EÚ pre obchod Karl De Gucht. V novembri sa následne očakáva podpis odloženej Dohody o voľnom obchode (DCFTA).

V Európskom parlamente zrušenie ciel pre Ukrajinu schválil Výbor pre medzinárodný obchod. „Ukrajina potrebuje okamžitú pomoc EÚ na prekonanie vonkajších tlakov,“ uviedol pri tejto príležitosti poľský člen výboru Pawel Zalewski.

EÚ dovedna zruší 98 % všetkých ciel, ktoré doteraz zaťažovali ukrajinský export do únie.

Komisia vypočítala, že z voľného obchodu s úniou bude najviac profitovať ukrajinský poľnohospodársky sektor. Z celkového objemu úspor pol miliardy eur pripadne na poľnohospodárske a potravinárske produkty 400 miliónov. Nový colný režim sa dotkne aj textilu a priemyselných výrobkov.

Slovensko nie je proti

Včera o zrušení ciel rokovali v Bruseli ministri únie na Rade EÚ pre poľnohospodárstvo.

Minister pôdohospodárstva SR Ľubomír Jahnátek nemá voči návrhu uvoľniť colnú povinnosť výraznejšie námietky. Podľa slovenského ministra bude pri istých tovaroch existovať systém kvót, ktorý európske záujmy ochráni.

Dopad rozhodnutia otvoriť trh európskej dvadsaťosmičky Ukrajine je nateraz neznámy. Zástupcovia EÚ zatiaľ nespracovali všetky technické detaily. Isté je, že dovoz ukrajinských tovarov nebude neobmedzený, ale regulovaný prostredníctvom kvót.

Jahnátek priznal, že slovenská strana si je vedomá vysokej kvality pšenice z Ukrajiny, v tomto smere však nemá obavy, nakoľko na Slovensku je prebytok obilnín. Ukrajinská pšenica je výzvou skôr pre Poľsko, ktoré tento tovar z Ukrajiny vo veľkom dováža.

Minister tak odmietol výhrady potravinárov, ktorí sa obávajú zhoršenia podmienok pre slovenský potravinársky priemysel.

„Dopad z hľadiska uvoľnenia tovarov z Ukrajiny by nemal byť taký výrazný, ako sú obavy. Citlivé komodity budú regulované kvótami,“ skonštatoval Jahnátek.

Slovensko tak návrh Európskej komisie blokovať nebude.

EurActiv.sk/TASR