Nespokojní farmári okupujú Paríž

(zdroj: cephir/Flickr)

Na cestu do centra Paríža dnes sa vydalo vyše 1300 traktorov. Zatiaľ čo tisícky poľnohospodárov skomplikujú dopravu v hlavom meste, ich lídri budú rokovať s francúzskym premiérom Manuelom Vallsom.

Vládny kabinet už v júli prisľúbil mimoriadnu podporu vidieka v hodnote 600 miliónov eur. Poľnohospodári však prostredníctvom svojho odborového združenia FNSEA (Fédération Nationale des Syndicats d’Exploitants Agricoles ) žiadajú viac. Na priblíženie sa nemeckému poľnohospodárstvu potrebujú údajne päťnásobok. Požadujú tiež miernejšie environmentálne štandardy, menej kontrol a väčšie úľavy na daniach.

Mliekari žiadajú Paríž o nové nastavenie minimálnych výkupných cien. Podľa ich predstáv by mali rásť takmer o 30 % (z 210 na 270 eur za tonu mlieka).

Dnešná nátlaková akcia pritiahla asi 5 tisíc protestujúcich. Predseda FNSEA Xavier Beulin tvrdí, že všetko ide podľa plánu: „Myslím si, že dnes večer si bude musieť premiér Valls vziať slovo a oznámiť niekoľko vecí.“

Ministri mimoriadne

Veľký protest poľnohospodárov je predzvesťou pondelňajšieho mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo. Bruselské stretnutie, ktoré iniciovali práve Francúzi, bude riešiť najmä krízovú situáciu chovateľov a výrobcov mlieka. Na tento deň sa do Bruselu chystá aj množstvo demonštrácií.

Okrem ruského embarga na potraviny musela Európa čeliť mimoriadne suchému letu. Dopyt zahraničných trhov, najmä toho čínskeho, navyše nenaplnil očakávania.

Írsky odborný portál Agriland predpokladá, že ministri budú rokovať o zabezpečení čo najväčšej flexibility priamych platieb, posilnení nástrojov na propagáciu, odbúraní netarifných bariér a o tom, ako do poľnohospodárstva priviesť prostriedky z Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI).

Zo slovenského pohľadu je zaujímavé tiež to, že ministri budú pravdepodobne debatovať aj o spôsoboch, ako zrovnoprávniť a sprehľadniť vzťahy v dodávateľskom reťazci.