Nižšia úroda a požiare hrozia aj Slovensku

Európska komisia vyhlásila rok 2012 za Rok vody a pripravuje viacero úprav legislatívy týkajúcej sa tejto oblasti, ktoré zohľadnia vplyv klimatickej zmeny i extrémne poveternostné udalosti.

Potravinová bezpečnosť a dlhodobé zabezpečenie dostupnosti vodných zdrojov budú hlavnými otázkami, ktorými sa budú zaoberať odborníci počas Svetového týždňa vody. Ten sa začína 26. augusta v Štokholme.

Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) celková cena potravín vzrástla v júli o 6 %. V prípade kukurice to bolo až o 23 % a v prípade obilnín o 19 %. Tieto vyššie ceny sa z veľkej časti dávajú do súvislosti s katastrofálnym suchom v časti Spojených štátov a s očakávanou nižšou úrodou v Rusku.

Francúzsky inštitút Stratégie Grains minulý týždeň znížil svoju predpoveď o tohtoročnej úrode kukurice v EÚ o 7,1 milióna ton na 58,1 milióna ton. V porovnaní s rokom 2011 ide o pokles o 13%.

„Vývoj pri kukurici vážne ovplyvnilo horúce a suché počasie v strednej a južnej Európe,“ citovala inštitút agentúra Reuters. „Škoda je nezvratná, hoci zlepšenie počasia by mohlo poskytnúť lepšie podmienky pre naplnenie už existujúcich zŕn.“

U každého z troch najväčších producentov kukurice v EÚ – Maďarsko, Taliansko a Rumunsko – znížil analytický inštitút výhľad úrody o 2 milióny ton. V prípade Bulharska, Grécka, Českej republiky a Slovenska znížil Stratégie Grains spoločný výhľad o 1,1 milióna ton kukurice.

Veľké riziko požiarov

Horúce počasie a dlhotrvajúce sucho prispievajú k vzniku zničujúcich požiarov od Portugalska až po Turecko. Európsky informačný systém pre lesné požiare (EFFIS) v piatok vydal varovanie pred extrémnym alebo vysokým rizikom požiaru aj na území Maďarska a západného Slovenska, ktoré stále trvá.

Európsky úrad pre dozor nad suchom (EDO) upozornil, že tomuto fenoménu sú vystavené dokonca aj Faerské ostrovy v severnom Atlantiku, ktoré sú samosprávnym regiónom Dánska. Taktiež v tradične daždivom Anglicku po tretej zime po sebe bez výdatných zrážok miestne úrady už začiatkom roka prikročili k opatreniam na ochranu vodných zdrojov.

Odborníci sa však stále rozchádzajú v názore či sú tieto udalosti cyklického vývoja alebo dôkazom meniacej sa klímy, ktorá by sa mohla v nasledujúcich dekádach ešte zhoršiť.

„Klimatická nestálosť je niečo, čomu ľudstvo naprieč dejinami už čelilo,“ uviedol pre bruselský EurActiv Jan Lundqvist zo Štokholmského medzinárodného inštitútu pre vodu. „Závažnosť týchto súch sa však zvyšuje.“

Napriek tomu, že mnohé európske krajiny, vrátane Slovenska, majú obrovské rezervy sladkej vody, kontinent nie je imúnny voči extrémnym suchám. Nemecké výskumné centrum Helmholtz varovalo, že krajiny EÚ čelia jednak nedostatku vody a tiež jej znečisteniu a mali by preto na európskej aj národnej úrovni prijať nevyhnutné opatrenia na lepšie riadenie vodných zdrojov.

Ďalšie kroky

  • 26.-31. augusta: Svetový týždeň vody