Paríž má podporu v regulácii komoditných trhov

foto: pšenica, zdroj: flickr, autor: ntr23

Francúzsko, ktoré v novembri preberie predsedníctvo skupiny krajín G20, stanovilo boj proti špekuláciám na komoditných trhoch za jednu zo svojich priorít. Jeho návrh podporilo Nemecko, Brazília a Taliansko.

V spoločnom stanovisko Brazília a Francúzsko vyzvali k vytvoreniu regionálnych a globálnych cenných papierov, väčšiu reguláciu derivátov na poľnohospodárskych trhoch a vytvorenie finančných mechanizmov, vrátane cenových garancií, ktoré by mali ochrániť farmárov pred veľkými cenovými fluktuáciami.

Francúzsky minister poľnohospodárstva Bruno Le Maire uviedol, že o týchto záležitostiach už rokoval v Číne, USA aj Indii. Plánuje sa im venovať aj počas plánovanej návštevy v Moskve a Londýne, ktorého finančné centrum je tradične proti sprísňovaniu trhovej regulácie.

„Skutočne mám po skontaktovaní sa s viacerými partnermi z G20 pocit, že tieto návrhy prijímajú pozitívne,“ uviedol po stretnutí so svojím talianskym rezortným kolegom Giancarlom Galanom.

Podľa jeho slov okrem toho nie je normálne, že USA po prijatí nedávnej legislatívy, majú oveľa regulovanejšie poľnohospodárske trhy ako Európa. Francúzske návrhy vyzývajú k zvýšenej koordinácii medzi štátmi G20, aby krajiny čeliace poľnohospodárskej kríze, tak ako Rusko po letných suchách, nemuseli konať jednotlivo.

Okrem toho zahŕňajú aj väčšiu transparentnosť regionálnych a globálnych akcií a využívanie rovnakých štatistických nástrojov vo všetkých štátoch G20. Tretia oblasť sa týka lepšej organizovanosti poľnohospodárskych trhov, prísnejšej regulácie derivátov a rozoznávania všetkých hráčov na trhu.

Rozpočet EÚ a poľnohospodárstvo

Francúzsky minister o plánoch diskutoval aj na pôde Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorá spadá pod OSN. Paríž považuje potravinovú bezpečnosť za strategickú záležitosť rovnako dôležitú ako sú finančné špekulácie, šírenie nukleárnych zbraní a ekonomický rast.

Intenzívne sa diskutuje aj o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ a jej pozícii v rámci rozpočtu. Taliani podporili francúzsko-nemecký návrh. Francúzi a Nemci minulý mesiac zverejnili spoločnú víziu agropolitiky, no proti sa postavili Briti a Poliaci.

SPP v súčasnosti tvorí 40 % zo 130-miliardového rozpočtu EÚ. Podľa Le Maira Francúzsko, Nemecko a Taliansko trvajú na tom, aby tento podiel ostal zachovaný. „Je mi však jasné, že pôjde o ťažký boj,“ uzavrel.

(EurActiv/Reuters)