Pestovatelia ovocia a zeleniny dostanú dodatočných 165 miliónov eur

Ovocie (zdroj: pablo santa cruz diaz/Flickr)

„Som potešený, že Komisia dokázala zmobilizovať ďalších 165 miliónov. Tento program bude cielenejší než pôvodná schéma, no zachová aj istú flexibilitu v rámci 4 skupín produktov,“ uviedol eurokomisár pre poľnohospodárstvo Dacian Cioloş.

Európska únia opätovne ráta so stabilizáciou trhu odkúpením prebytočných potravín. Pre 12 členských štátov, ktoré do Ruska vyvážali najviac, stanovila ich špecifický objem na základe exportných údajov za posledné 3 roky.

Predchádzajúci balík pomoci pre pestovateľov ovocia a zeleniny sa ukázal ako nedostatočný. 125 miliónov eur na produkty, ktoré rýchlo podliehajú skaze, vyčerpali farmári za 2 týždne. Európska pomoc sa navyše zastavila aj pre podozrenia z nadhodnocovania reálnych škôd.

EK po novom rozdelila produkty smerujúce na ruský trh do štyroch skupín a určila maximálne množstvo, ktoré preplatí. Pri hruškách a jablkách to bude 181 tisíc ton, na citrusové plody pripadne 96 tisíc ton, iná zelenina (mrkva, papriky, paradajky)  a iné ovocie (kiwi, slivky a hrozno) majú limit 44 respektíve 76 tisíc ton.

Nový plán prvýkrát zahŕňa tiež pomaranče, mandarínky a klementínky, oznámili zástupcovia Komisie. Väčší podiel z finančného balíka dostanú aj tentoraz pestovatelia, ktorí sú členovia producentských organizácií. Následky ruského embarga bude zmierňovať  až do konca roka.

Poliakov preveria

Pôvodná schéma na podporu farmárov priniesla aj podozrenia z podvodov. V niektorých prípadoch objem produktov, za ktoré poľnohospodári žiadali odškodnenie, niekoľkonásobne prevýšil množstvo vyvezené pred sankciami.

Poľský minister poľnohospodárstva Marek Sawicki včera na potravinárskom veľtrhu v Poznani priznal, že Európska komisia chystá u tamojších pestovateľov audit. Podľa neho však Poliaci postupovali s pravidlami únie a Brusel len prekvapilo, ako rýchlo dokázali zhodnotiť svoje škody.

Ako príčinu označil Sawicki to, že: „Komisia predstierala, že sa kríza za 10 miliárd eur dá zvládnuť za 125 miliónov.“ Zdôraznil, že embargo ovplyvnilo aj tých, ktorých do Ruska priamo nevyvážali.