Poľnohospodárom pomôžu stabilizačné mechanizmy

„Producenti z celej Európskej únie môžu byť pokojní. Sledujeme každý sektor a každý trh. Ak sa objaví významné riziko, budem konať,“ vyhlásil komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Dacian Cioloş.

Na včerajšom stretnutí Riadiaceho výboru Európskej komisie rokoval s odborníkmi z členských krajín únie na tému potenciálneho vplyvu ruských sankcií na dovoz niektorých poľnohospodárskych produktov.

Na začiatku budúceho týždňa chce predstaviť nástroj, ktorý sa zacieli na ovocie a zeleninu, ktoré ľahšie podliehajú skaze. „Ide o produkty, ktoré sú najviac postihnuté. Táto akcia bude primeraná a nákladovo efektívna,“ zdôraznil Cioloş.

Výnimočná situácia si podľa neho vyžiada aj dodatočné monitorovanie trhov s poľnohospodárskymi produktmi. Eurokomisár vyhlásil, že zachovanie dôvery na trhu bude jeho prvoradým cieľom: „V prípade potreby som pripravený zaviesť celoeurópske opatrenia.“

Komisia chápe obavy

Stretnutie Komisie bolo odpoveďou na obavy mnohých európskych farmárov. Najvážnejším problémom čelia pestovatelia potravín, ktoré sa rýchlejšie skazia. Niektorí z nich náhle stratili exportný trh a nemajú k nemu alternatívu.

Komisia tvrdí, že budúcotýždňové opatrenia, pomôžu práve im. O nástrojoch, ktoré znížia riziká súvisiace so živočíšnou produkciu, rozhodnú neskôr.

Rusko vyhlásilo ročné embargo na dovoz potravín z EÚ, zo Spojených štátov, Kanady, Austrálie či Nórska minulý týždeň vo štvrtok. Je to reakcia na skoršie ekonomické sankcie Západu.

Európski poľnohospodári doteraz do Ruska vyvážali produkty za približne 11 miliárd eur. Bolo to 10 % z celého sektorového exportu.

Po minuloročnej reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) by na podobné situácie mal byť pripravený núdzový fond vo výške 420 miliónov eur.

Situáciu pozorne sledujú

Generálne riaditeľstvo EK pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka tiež včera informovalo o prvotnej analýze situácie na trhu, obchodných tokov a potenciálnych nových miest predaja.

Na spoluprácu pri získavaní dát vyzvalo členské štáty, ktorým Komisia ponúka aj týždenné konzultácie. Budú trvať tak dlho, ako si situácia vyžiada, povedal Dacian Cioloş.

Komisia už skôr oznámila, že ako prvých odškodní pestovateľov broskýň a nektáriniek. Podľa agentúry Reuters by mohli nasledovať paradajky, uhorky, papriky a huby. Priniesla tiež vyjadrenie nemenovaných zástupcov Komisie, že sa únia pokúša od vývozu do Ruska odradiť dodávateľov z Brazílie či Egypta.