Pomoc poľnohospodárom dostala konkrétnu podobu

(zdroj: Andrew Magill/Flickr)

Európska komisia minulý týždeň rozhodla o mimoriadnom prerozdelení 500 miliónov eur pre krízou zmietané poľnohospodárstvo. 420 miliónov eur si členské štáty EÚ rozdelia na základe podielov na mliečnych kvótach z minulých dvoch rokov (80 % zo 420 mil.) a podľa toho, ako veľmi ich zasiahlo ruské embargo na potraviny a klesajúce ceny bravčového mäsa (20 %). Slovensku podľa včerajšieho spresnenia pripadne 2,46 milióna eur.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek v rozhovore pre TASR uviedol, že pridelená suma „absolútne nerieši danú situáciu“. Slovensko sa tak pridalo na stranu nespokojných krajín. Susedné Poľsko napríklad poukázalo, že ich 28,9 milióna eur nie je ani polovicou toho, čo dostanú Nemecko a Francúzsko.

Členské štáty budú mať maximálnu voľnosť pri rozdeľovaní prostriedkov, sľúbil eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan. Prvovýrobcov, ktorých zasiahli klesajúce ceny mlieka a bravčového a extrémne sucho, búdu môcť krajiny odškodniť podľa vlastného uváženia.

Európska únia poskytne 30 miliónov eur na to, aby sa európske mlieko dostalo k utečencom. Hogan hovorí, že sa dopady tejto bezprecedentnej humanitárnej výzvy nedajú ignorovať. Stabilizácia trhov sa tak v predstavách Komisie môže snúbiť s humanitárnou pomocou.

Komisia jednotlivým vládam umožní zavádzať vlastné intervenčné nástroje. Ten slovenský bude mať formu priamej podpory dojníc. Na každú by mala smerovať pomoc 117 eur, celková výška podpory tak dosiahne 16,1 milióna eur.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vysvetľuje, že slovenskí mliekari majú aktuálne na jednom litri mlieka stratu 13 centov. 2,46 milióna od EÚ by pokrylo iba stratu 0,3 centu na liter. V dlhodobom horizonte preto vyzývajú na systémové riešenie.

EurActiv.sk/TASR