Prepad britského poľnohospodárstva

(zdroj: Michael Gil/Flickr)

Pokles výkonnosti britského poľnohospodárstva je „znepokojivý a alarmujúci“, informuje Národný zväz farmárov (National Farmers Union/NFU).  Vo svojej včerajšej správe uvádza, že krajina postupne stráca schopnosť sama sa uživiť. Do roku 2040 klesne potravinová sebestačnosť zo súčasných 60 % na 53 %.

„Budúca vláda sa musí jednoznačne rozhodnúť, či potravinovú bezpečnosť zverí do rúk nestabilných svetových trhov alebo britskému poľnohospodárstvu,“ povedal predseda zväzu Meurig Raymond.

Poľnohospodárstvo zamestnáva vo Veľkej Británii asi 3,5 milióna ľudí. Na ďalšie spracovanie ročne dodá suroviny za 132 miliárd eur (97 mld. £).

„Narastajúci obchodný deficit na trhu s potravinami a nápojmi teda nie je znepokojujúci iba z hľadiska bezpečnosti potravín, ale má tiež významné dopady na zamestnanosť a všeobecné zdravie ekonomiky,“ tvrdí podpredseda NFU Guy Smith.

Meurig Raymond pre Financial Times vysvetlil, že potravinová sebestačnosť je skôr barometrom produktivity, než dogmou či snahou o obmedzovanie dovozu. Británia ešte v 80. rokoch vyrábala 80 % potravín na domácom trhu.

Trend sa dá zvrátiť

Predstavitelia farmárov veria, že napriek 30-ročnému poklesu má krajina potenciál na 85 % sebestačnosť. Od roku 2007 neustále klesajú aj investície do výskumu a vývoja v agrárnom sektore. Opačný trend by mohol zvrátiť aj negatívnu tendenciu pri potravinovej sebestačnosti. Briti pritom poukazujú na susedné Írsko, kde vláda viac míňa na stimuláciu sektoru.

Poľnohospodári cítia veľkú podporu verejnosti. Domáce potraviny preferuje v supermarketoch asi 85 % zákazníkov. Dodávajú však, že aj ich spotrebiteľské správanie diktuje najmä cena.

Majú tiež obavy z prípadného vystúpenia z Európskej únie, no príliš s ním nepočítajú. Londýn sa by mal podľa vedenia zväzu viac angažovať do diskusií o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky. V opačnom prípade by žiadajú politické strany o prezentáciu alternatívneho systému financovania.