Rusko zvažuje zvýhodnenie nekritických štátov

(zdroj: Julien Haler/Flickr)

Nedávne bilaterálne rokovania gréckych, maďarských a ruských predstaviteľov na viacerých úrovniach priniesli úvahy o zmiernení obchodného embarga.

„Hľadáme spôsoby, ako firmám z týchto krajín umožniť vstup na ruský trh prostredníctvom prenosu vlastníctva surových materiálov či výberom mýta,“ povedal včera ruský minister hospodárstva  Alexej Uľukajev.

Podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sa zo sankcií uvalených na krajiny Európskej únie nedajú vybrať iba niektoré, odkiaľ by neplatil zákaz dovozu.

„Pravidlá WTO sú celkom jasné a Rusko si ako jeho člen nemôže vyberať. Nemôžeme zaviesť sankcie voči členským štátom EÚ a následne ich selektívne rušiť,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre denník Izvestia.

O možnosti vyňať grécke potraviny spod celoeurópskeho embarga sa cez víkend diskutovalo aj na potravinárskom veľtrhu v Solúne.

„Je šanca, že dva alebo tri výrobky by mohli byť vyškrtnuté zo zoznamu embarga,“ vyhlásil námestník ministerstva poľnohospodárstva Panagiotis Sguridis. Mohlo by sa jednať o pomaranče, broskyne či jahody. Predstaviteľ veterinárneho dozoru Alexej Aleksejenko sľúbil, že sa gréckou požiadavkou bude zaoberať predseda vlády Dmitrij Medvedev.

Export gréckych potravín do Ruskej federácie sa od minulého augusta, kedy embargo vstúpilo do platnosti, prepadol o 40 %. Dovoz hotových poľnohospodárskych produktov by podľa ruských predstaviteľov mohol nahradiť surový materiál, ktorý by spracovávali tamojšie prevádzky.

Už skôr, vo februári, hovoril o potrebe spolupráce v poľnohospodárstve aj Vladimir Putin na návšteve v Maďarsku.

Výmenný obchod

Krajiny, pri ktorých sa uvažuje o odstránení obchodných prekážok, sú zhodou okolností tie, ktoré sú v poslednom čase voči Moskve najviac zhovievavé.

Dôkazom toho, bola nedávna Putinova návšteva Budapešti aj spochybňovanie zmyslu sankcií za udalosti na Ukrajine.

Nový grécky premiér Alexis Tsipras v pondelok vyhlásil, že Grécko a Cyprus by mohli byť „mostom mieru a spolupráce medzi Európou a Ruskom“. K prijatiu finančnej pomoci z východu zaujal ambivalentný postoj, keď povedal, že o ňu „zatiaľ“ nemá záujem.

Prieskum verejnej mienky, ktorý v Aténach uskutočnila americká agentúra Gallup, odhalil, že kroky ruského vedenia majú v tamojšej spoločnosti už dlhšie väčšiu podporu ako bruselské rozhodnutia.