Slovensko zablokovalo zmeny v mliečnych kvótach

Rada ministrov poľnohospodárstva a rybného hospodárstva v pondelok neakceptovala návrh na prehodnotenie mliečnych kvót. Predkladalo ho 14 členských krajín, ktoré chceli minimalizovať sankcie za nadprodukciu.

 „V konečnom dôsledku sa dosiahla blokujúca menšina, keď sa k pôvodným jedenástim krajinám pridalo aj doteraz nerozhodné Rumunsko. Čiže systém kvótovania mlieka by sa nemal meniť,“ vysvetlil po stretnutí slovenský minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Penalizácia za nadmernú výrobu sa týka napríklad Nemecka, Rakúska, Holandska či Poľska. Podľa Jahnátka sa ukázalo, že prostriedky, ktoré vzniknú ako penále za nadkvóty zo strany výrobcov mlieka, už nepredstavujú iba 110 miliónov eur, ale táto suma narástla na asi 600 miliónov eur.

Zdroje z vybraných pokút by sa mali dostať do Európskeho poľnohospodárskeho fondu. Rok 2014 je zároveň posledným, kedy sankcie hrozili. Od budúceho roku Európska únia mliečne kvóty úplne opustí.

Minister Jahnátek v rozhovore pre TASR povedal, že pondelňajšie hlasovanie je pre slovenských producentov mlieka dobrý signál: „Nemusia sa obávať návalu mlieka z cudziny.“

Estónsky šéf agrorezortu Ivari Padar prijal rozhodnutie Rady EÚ s pochopením. Jeho krajina síce bude musieť za viac vyrobeného mlieka platiť, ale je to podľa neho lepšie riešenie ako pokračovanie systému kvót, ktoré bolo „veľkým želaním niektorých členských štátov“.

Ďalší ministri pochybujú, že je doterajšie nastavenie potrebné meniť v poslednom roku jeho fungovania. Predstaviteľ farmárskej loby Copa-Cogeca Mansel Raymond považuje tento postoj za nezmysel. „Prečo by sme mali brať peniaze z mliekarenského sektora a učiniť ho tak menej konkurencieschopným,“ pýta sa.

Ľubomír Jahnátek varuje, že snaha vyhnúť sa tento rok pokutám sa ešte môže objaviť. „Talianske predsedníctvo uzavrelo túto otázku, čo ale neznamená, že iniciátori z niektorých členských krajín, nemôžu túto otázku otvoriť na ďalšom rokovaní Rady ministrov,“ upozornil.

EurActiv.sk/TASR