Spoločná poľnohospodárska politika má výraznú podporu Európanov

(zdroj: Martin Abegglen/Flickr)

Spoločná poľnohospodárska politika (SPP/CAP) dnes aj napriek poklesu v ostatných rokoch spotrebuje vyše 40 % celkového rozpočtu Európskej únie. Podľa včera vydaného prieskumu Eurobarometer sa však zdá, že Európania jej význam oceňujú.

Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka  chcelo vedieť, čo si o nákladnej politike myslí verejnosť a či by prijala viac informácií. Počas októbrového zberu dát sa na to opýtali vyše 27 tisíc občanov.

Výsledky Eurobarometra sú pre Komisiu povzbudivé. Pozitívny trend v porovnaní s rokom 2009 vykazujú najmä otázky zamerané na potrebu jednotnej agrárnej politiky. Za dôležitú či veľmi dôležitú ju považuje 80 % respondentov. Zhodne dve tretiny občanov si myslia, že SPP pomáha zlepšovať vzťahy EÚ so zvyškom sveta (66 %) a že prispieva k dobrému fungovaniu jednotného trhu (65 %).

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan výsledky privítal a dodal, že EK tieto čísla v budúcnosti zohľadní pri nasmerovaní politiky.

Povedomie o existencii poľnohospodárskej politiky sa medzi občanmi zvýšilo, detaily však nepoznajú a ani nechcú poznať. 65 % povedalo nie dodatočnému informovaniu.

Za rozporuplný výsledok Eurobarometra sa dá tiež považovať výrazný pokles vnímania SPP ako politiky prospešnej pre všetkých. Ešte v novembri 2013 si 77 % Európanov myslelo, že podpora poľnohospodárom má zmysel pre celú spoločnosť. Dnes ti to myslí „len“ 62 % ľudí, vo Francúzsku dokonca len 36 %.

Chceme viac mladých a väčšie slovo pre farmárov

Slováci v prieskume zaujali tým, že ako úlohu Spoločnej poľnohospodárskej politiky vôbec najčastejšie z celej únie spomínali dostupnosť širokej škály kvalitných produktov (55 %). Na opačnom konci rebríčka priorít sa u nás umiestnila ochrana prírody (14 %). Neveríme ani tomu, že európska politika má v regiónoch vplyv na ekonomickú aktivitu. Toto si myslí len 29 % opýtaných.

Na úplnom vrchole sa Slováci umiestnili, keď odpovedali na to, či by mala SPP podporovať vstup mladých do agrosektoru (94 %) a či sa má zasadiť za posilnenie postavenia farmárov v potravinárskom reťazci (95 %).