Sucho donútilo Francúzov šetriť vodou

Globálna vodná kríza

„Sme v krízovej situácii. Takúto situáciu by sme pre podzemnú vodu, prietok riek a topenie snehu očakávali v júli,“ povedala na tlačovej konferencii ministerka pre ekológiu a udržateľný rozvoj Nathalie Kosciusco-Morizet.

Vláda už predtým stanovila obmedzenie spotreby vody pre 27 departmentov. Ministerka v pondelok uviedla, že podobné opatrenia by sa mohli rozšíriť na ďalšie tri administratívne oblasti. Obmedzenia by sa tak týkali tretiny územia Francúzska, ktoré sa v Európe delí na 96 administratívnych departmentov. Ďalších 5 tvoria zámorské územia.

Rekordne teplý a suchý apríl vysušil ornú pôdu a výrazne znížil zásoby vody. Zvýšili sa obavy zo zopakovania sucha, ktoré krajinu zasiahlo v roku 1976.

Situácia vo Francúzsku, ktoré je najväčším producentom pšenice v Európe, by výrazne ovplyvnila úrodu a cenu komodity na jednotnom európskom ale tiež svetovom trhu.

Dážď v nedohľadne

V najbližších dvoch týždňoch neočakávajú meteorológovia žiaden významnejší úhrn zrážok v krajine. Ministerka uviedla, že úhrn zrážok v tohtoročnom apríli dosiahol len 29% priemeru z obdobia 1971-2000 a pôda v severnej časti Francúzska zažíva najsuchšie podmienky za 50 rokov.

„Kritické budú zrážky v najbližších týždňoch,“ zdôraznila Kosciusco-Morizet. Zároveň dodala, že samotný daždivý júl nebude stačiť na zvrátenie situácie.

V interview pre Reuters Insider predstaviteľ Meteo France predpovedal, že kvôli stúpajúcim teplotám dôjde ešte k vyššiemu vyparovaniu podzemnej vody.

„Naozaj by sme potrebovali zázrak, teda tri týždne silného dažďa po nasledujúcich 8 – 10 dňoch (obdobia sucha), aby sme mohli dúfať aspoň v čiastočnú nápravu deficitu,“ povedal Michel Daloz.

Pomoc farmárom

Oproti aprílu minulého roku došlo k zníženiu hladiny dvoch tretín zásob francúzskych podzemných vôd, zvyšných 34% bolo stabilných alebo stúpli.

Keďže nedostatok vody zasiahol plodiny vo vysokom stupni rastu, Francúzi sa môžu rozlúčiť z tohtoročnou dobrou úrodou. Podľa poľnohospodárov je však zatiaľ príliš skoro odhadnúť, aké veľké budú straty.

Minulý týždeň francúzsky minister pre poľnohospodárstvo Bruno Le Maire vyzval Európsku úniu, aby zmiernila niektoré svoje environmentálne požiadavky. Francúzska vláda chce pomôcť najmä chovateľom zvierat, ktorých zasiahli narastajúce ceny obilia.

Sucho by mohlo ohroziť produkciu aj v ďalších európskych krajinách, napríklad Nemecku a Poľsku (2. a 4. najväčší európski producenti pšenice). Spolu s obavami z vplyvu počasia v kľúčových pestovateľských regiónoch USA to nahráva podpore trhov s obilím, ktoré sa spamätávajú z nedávneho globálneho výpredaja.

(EurActiv/Reuters)