Únia oznámila mimoriadnu pomoc pre poľnohospodárov

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Dacian Cioloş minulý týždeň avizoval, že situáciu na európskom trhu s potravinami vyrieši stabilizačný mechanizmus Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP).

Dnes predstavil konkrétnu pomoc pre pestovateľov produktov, ktoré sa kazia najrýchlejšie. „Všetci poľnohospodári, ktorí pestujú dotknuté plodiny, bez ohľadu na to, či sú členmi producentských združení, budú oprávnení využiť podporné opatrenia, ak to budú pokladať za potrebné,“ vyhlásil.

Farmári by nestihli reagovať

Cioloş prisľúbil znižovať cenové tlaky na tovary, u ktorých nemožno očakávať, že by včas našli alternatívne trhy.

Nástroje, ktoré únia chystá, budú v platnosti do konca novembra. Výnimočné opatrenia zahŕňajú stiahnutie produktov z trhu, kompenzácie za výpadok úrody či za zber nezrelých plodov.

EÚ uvádza, že vo vzťahu k mnohým plodinám je Rusko hlavným importérom. Na základe aktuálnych štatistík je dopad reštrikcií na niektorých trhoch citeľný. Keďže ruský zákaz prišiel v období zberu úrody, farmári ani vývozcovia nemohli takéto dovozné obmedzenia predvídať.

Opatrenia vo výške 125 miliónov eur budú mať retroaktívny vplyv od 18. augusta, kedy sa ruské embargo začalo. Budú sa týkať rajčiakov, mrkvy, bielej kapusty, papriky, karfiolu, uhoriek, nakladacích uhoriek, šampiňónov, jabĺk, hrušiek, červených plodov (napr. jahody, maliny, ríbezle, černice, egreše), stolového hrozna a kivi.

Podľa údajov Eurostatu je podiel vývozu do Ruska na celkovej produkcii týchto potravín v únii v rozmedzí 1 až 10 percent.

Monitoring trhu

Ohlásená pomoc pre poľnohospodárov nasledovala po minulotýždňovom rokovaní expertov z členských krajín a Riadiaceho výboru EK. Spoločne s odborníkmi z Európskeho parlamentu sa opäť stretnú v piatok 22. augusta.

Únia bude okrem finančnej pomoci zavádzať aj nové nástroje na dohľad nad európskym trhom.

O mimoriadnom zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo sa zatiaľ nerozhodlo. Obavy z ruských sankcií už vyjadrili pestovatelia z Poľska, Španielska, Belgicka a Holandska.

Slovenskí poľnohospodári varovali, že napriek nižšiemu exportu do Ruska sa embargo nepriaznivo prejaví aj na domácom trhu. Obávajú sa najmä rastu konkurencie a možného zániku malých a stredných potravinárskych podnikov. [EurActiv.sk, 15. 8. 2014]

EurActiv.sk/TASR