Vinári bojujú za zachovanie obmedzenia výsadby vinohradov

Zdroj: TASR

Diskusia sa opäť otvára práve teraz keďže komisár pre pôdohospodárstvo Dacian Ciolos v snahe nájsť kompromis o zmenách v spoločnej organizácii trhov zostavil pracovnú skupinu na vysokej úrovni. Roky realizované vládne intervencie, ktoré mali stabilizovať a podporiť pestovanie viniča by mali byť o pár rokov minulosťou.  

Pestovatelia z krajín, ktoré sú hlavnými producentmi vína v Európe, sa snažia lobovať u národných aj európskych poslancov, aby zvrátili štyri roky staré rozhodnutie zrušiť obmedzenia na výsadbu viničov. Súčasné pravidlá majú vypršať v roku 2016, pričom jednotlivé vlády ich môžu ponechať v platnosti po dobu ďalších dvoch rokov.

Francúzsky minister pôdohodpsodárstva Le Foll podľa EurActiv.fr tvrdí, že sa mu podarilo získať podporu nemeckej, talianskej a španielskej vlády.

Pestovatelia tvrdia, že zrušenie limitov by oslabilo sektor, ktorý už teraz bouje s lacnejším dovozom, nadprodukciou a klesajúcim dopytom po víne. Podľa údajov Medzinárodnej organizácie vína klesla za posledných desať rokov plocha pôdy kultivovanej pre pestovanie vínnej révy v Európe o 12 %.

„Vidiecky exodus“

Vinárske organizácie tiež tvrdia, že bukolické scenérie krajín s vinohradmi majú aj inú pridanú hodnotu v podobe turizmu a zachovávania vidieckeho rázu krajiny. O to si podľa nich Európa nemôže dovoliť prísť.

Organizácia AREV nazvala pestovanie viniča „kľúčovým vektorom európskej civilizácie“.

„Akonáhle zmiznú vinohrady, nastane veľký vidiecky exodus“, hovorí Daniela Ida Zandona z Európskej federácie originálnych vín.

Zanoda tvrdí, že 15 krajín EÚ, ktoré predstavujú hlavných producentov vína a tiež menší producenti ako je Maďarsko, Česká republika, Slovinsko a Bulharsko sa snažia limity zachovať.

Vinohradníctvo je jednou z posledných oblastí poľnohospodárstva, ktorá ešte nebola liberalizovaná. Európska komisia veľa energie momentálne sústreďuje aj na snahu o zrušenie ochrany pre mliekarenstvo. Koniec obmedzení sa datuje do reformy z roku 2008, ktorá tiež obmedzila podporu pre produkciu cukru.

Na strane zrušenie obmedzení sú vinári z oblastí, kde sa toto odvetvie rozmáha a ktorí chcú miesto pre expanziu. Taktiež distribútori a výrobcovia fľaší tvrdia, že reštrikcie sú na čoraz konkurenčnejšom globálnom trhu s vínom anachronizmom. Zdá sa im mrhaním platiť za vyklčovanie vinohradov a za stiahnite sa vinárov zo sektora.

„V žiadnom inom sektore poľnohospodárstva takéto obmedzenia nie sú. Toto nie je regulácia, to je prohibícia,“ tvrdí jeden z členov pracovnej skupiny na vysokej úrovni José Ramón Fernández.

Faktom však ostáva, že podľa rozhodnutia Európskeho súdneho dvora z roku 1976 musí EÚ obmedzenia odstrániť, či už to bude v roku 2016 alebo neskôr.

Eurokomisár Ciolos vyzýva obe strany, aby sa snažili nájsť spoločnú reč. Jeho panel sa stretol v júli a opätovné rokovania sú naplánované na 21. septembra na Sicílii. Závery má predstaviť do konca roka.

Poslanci Európskeho parlamentu by mali posúdiť zmeny v tejto regulácii ako aj budúci podobu Spoločnej poľnohospodárskej politiky na jeseň tohto roku.