Vrátia sa mliečne kvóty?

(zdroj: Timo Newton-Syms/Flickr)

V priebehu roku 2015 sa ukázalo, že čínsky trh s mliekom je už saturovaný. Bol pritom jedným z argumentov pre aprílový koniec mliečnych kvót v Európe. Mliekari stratili významný ruský trh a ceny sa niekde prepadli až o 25 %, čo je úroveň z roku 2011. Podobný problém s odbytom riešia aj na Novom Zélande či v Kanade. Pád cien v Spojených štátoch nezastavila ani rastúca domáca spotreba.

Vo Francúzsku je nespokojnosť mliekarov súčasťou širšieho problému s dotáciami pre chovateľov. V júli pristúpili farmári k prvým blokádam hraníc s Nemeckom a so Španielskom. Predseda regionálnej pobočky poľnohospodárskeho združenia FNSEA Franck Sander popísal situáciu, kedy blokovali dovoz tovaru z Nemecka: „Nákladné auto, ktoré prevážalo syr Babybel, sme prinútili, aby sa vrátilo. Spotrebitelia si myslia, že syr je francúzsky, no pochádza zo Slovenska.“ [EurActiv.com, 28. 7. 2015]

Riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Margita Štefániková včera pre TASR vysvetlila, že európski farmári nedokážu vyrábať mlieko pod 40 centov za kilogram. Kvôli nízkym výkupným cenám (v SR je to 27 centov za Kg) sú všade odkázaní na pomoc od štátu. Upozornila, že problémom je chýbajúca spoločná podporná politika. Členské štáty únie aplikujú podporné platby rôznym spôsobom, čo spôsobuje ich neprehľadnosť.

Protesty sa už nelimitujú iba na Francúzsko. Belgičania tiež demonštrujú proti lacnému dovozu. V Británii sa tento týždeň kvôli nízkym výkupným cenám mlieka prechádzali po supermarketoch kravy.

Návrat hraníc

Blokády na hraniciach naznačili, že Francúzi by sa radi uzavreli pred konkurenciou zvyšnej Európy. Holandské asociácie NZO (Nederlandse Zuivel Organisatie) a LTO (Land- en Tuinbouw Organisatie) zdôrazňujú, že Francúzi idú proti pravidlám spoločného trhu. Podobný argument o "spochybňovaní základov Európy" použili aj Nemci. Práve Nemecko a Holandsko sa na zrušenie kvót systematicky pripravovali aj za cenu pokút.

Zväzy prvovýrobcov majú veľké očakávania od septembrového mimoriadneho stretnutia Rady EÚ.  Európska mliečna rada (European Milk Board/EMB) chystá na tento deň do Bruselu nátlakovú akciu.

Poľnohospodárska lobby Copa-Cogeca uviedla, že do sektoru by sa mohli vrátiť aspoň prostriedky, ktoré z neho v minulosti odtiekli ako pokuty za nadprodukciu. O mimoriadnych nástrojoch na podporu mliekarov už hovoril francúzsky rezortný minister Stéphane Le Foll aj jeho nemecký náprotivok Christian Schmidt.

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora od septembrového stretnutia poľnohospodárskych ministrov na Rade EÚ očakáva fakt, že sa konečne dostatočne silno upriami pozornosť na mesiace trvajúcu krízu v mliečnom sektore a prijmú sa také opatrenia, ktoré zastavia, resp. aspoň zmiernia pokračujúci prepad nákupných cien surového kravského mlieka a s ním súvisiace straty prvovýrobcov,“ povedala pre EurActiv.sk hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

SPPK už v máji spoločne so SZPM predstavila sériu návrhov, ktoré by mohli krízu zmieniť. Okrem stanovenia minimálnej výkupnej ceny mlieka, zlepšenia tzv. "záchrannej siete" EÚ či boja s nekalými obchodnými praktikami navrhujú aj reguláciu dodávok mlieka tých krajín, ktoré prispeli k nadprodukcii.