Vytrvalú krízu v poľnohospodárstve má riešiť nových 500 miliónov eur

poľnohospodárstvo, mlieko

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, (zdroj: Rada EÚ)

„Naším konečným cieľom je toľko potrebné oživenie cien pre farmárov tak, aby sa mohli svojou prácou uživiť a poskytovať zdravé a vysokokvalitné potraviny pre občanov,“ vyhlásil eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan.

Slovenskí producenti mlieka predávajú za ceny, ktoré im nepokryjú ani výrobné náklady. V apríli 2015 sa v Európskej únii skončili kvóty na mlieko. Pôvodné očakávania Európskej komisie, že sa mliekari začnú presadzovať na svetovom trhu sa naplnili iba čiastočne.

Nižší dopyt v tretích krajinách a súbeh viacerých ďalších okolností, vrátane ruského embarga na potraviny z únie, spôsobili, že sa na vnútornom trhu EÚ nahromadilo mlieko. Odhady hovoria o takmer 4 miliónoch ton, ktoré tlačia výkupné ceny mlieka smerom nadol.

Nevyhnutná pomoc

Na dnešnom stretnutí poľnohospodárskych ministrov v Bruseli komisár Hogan navrhol opatrenia, ktoré majú krízovú situáciu v živočíšnej výrobe riešiť. Komisia poskytne 150 miliónov eur na dobrovoľné znižovanie produkcie a chovov. Ďalších 350 miliónov budú môcť sužovaným poľnohospodárom rozdeliť členské štáty podľa vlastného uváženia.

Na slovenské potreby budú k dispozícii asi 2 milióny eur. Vláda SR navyše už na začiatku mesiaca rozhodla o záchrannom balíku pre chovateľov dojníc v objeme 33 miliónov eur.

„Pomoc sektoru živočíšnej výroby vo výške 350 miliónov eur je v súčasnej kritickej situácii v Európe nevyhnutná,“ zdôraznila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Matečná hovorila o potrebe riešiť nadprodukciu na európskom trhu od svojho uvedenia do funkcie. Na problém dlhodobo upozorňoval tiež Slovenský mliekarenský zväz (SMZ), Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM) a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

Tretie kolo opatrení

Situáciu na trhu mal riešiť už balík cielených opatrení zo septembra 2015. Vtedy sa tiež podarilo zmobilizovať pol miliardy eur. Zaviedli sa niektoré finančné a stabilizačné programy a rozhodlo sa o vyplácaní preddavkov na priame platby.

V marci však prišli ďalšie nástroje, medzi ktorými boli špecifické schémy na podporu výrobcov mäsa a masových produktov a aj dočasné zvýšenie štátnej pomoci pre poľnohospodárov. Mliečna kríza napriek tomu pokračovala.

Detaily nových opatrení predstaví Európska komisia v nasledujúcich týždňoch.