Aká je pozícia Tesca v krajinách V4?

Predajňa Tesca v Škótsku (zdroj: Scottish Greens/Flickr)

Slovenská pobočka potravinárskeho gigantu Tesco PLC súdne napadne pokutu, ktorú jej udelila Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS SR).

„Dlhodobo upozorňujeme, že miliónové pokuty považujeme za neprimerané a rovnako je tomu aj v tomto prípade. Otázka miliónovej pokuty pre náš obchod v Partizánskom je v ďalšom konaní a vec nie je právoplatne skončená, preto považujeme za správne celý proces bližšie nekomentovať.“ povedala pre EurActiv.sk manažérka komunikácie v Tesco Stores SR Zuzana Lošáková.

Lošáková k zatváraniu obchodov u náš či v ostatných krajinách Vyšehradskej skupiny uviedla, že „špekulácie, ani vývoj na iných trhoch nemôže komentovať.“

V Českej republike je dôvodom na zatvorenie dvoch pobočiek ich nerentabilita. Český prípad sa tak v menšej miere podobá na rozsiahle výdavkové škrty na Britských ostrovoch. V Maďarsku však situáciu predajcovi komplikuje kontroverzná legislatíva.

Šéf maďarského Tesca Nigel Jones vraví, že firma musí bezpodmienečne  zavrieť 13 obchodov: „Je absolútne nevyhnutné, aby sme ostali ziskoví a ochránili našu tunajšiu budúcnosť.“ 500 dotknutým zamestnancom ponúknu prácu v inej prevádzke alebo trojmesačné odstupné.

Novembrový zákon maďarského ministerstva financií stanovuje, že po roku 2018 v krajine skončia tie pobočky obchodných reťazcov, ktoré napriek obratu spoločnosti minimálne 163 miliónov eur nevytvárajú zisk. [EurActiv.sk, 21. 11. 2014]

Ďalšie veľké siete maloobchodných predajní Auchan a Spar opatrenie Orbánovej vlády odsúdili ako diskriminačné. Akékoľvek znižovanie počtu zamestnancov minulý týždeň rázne odmietli.

Vládny kabinet zároveň v novembri rozhodol o zákaze veľkopriestorových obchodov v budapeštianskom centre. Častejšie sú aj hygienické kontroly.

Riaditeľ Tesca pre strednú Európu a Turecko Ken Towle tiež odmietol špekulovať o prelievaní britských problémov spoločnosti do Poľska. Pre potravinársky portál portalspozywczy.pl uviedol, že firma si uvedomuje svoje nedostatky. Tamojšie právne prostredie nekritizuje.

„Ideálne legislatívne prostredie by malo garantovať bezpečnosť potravín a zároveň nastaviť férové pravidlá hry pre všetkých – bez predsudkov a diskriminácie voči konkrétnemu článku reťazca,“ uviedla pre EurActiv.sk predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Katarína Fašiangová.

Na margo primeranosti pokút udeľovaných ŠVPS SR hovorí, že: „Extrémne striktné a prísne (pokuty) sa stávajú administratívnou prekážkou pre biznis.“ Fašiangová ale zdôraznila, že prvoradá má byť ochrana spotrebiteľa.