Ako sa doma prejaví ruské embargo na potraviny?

Ruské odvetné opatrenia sa včera zamerali na poľnohospodárske a potravinárske výrobky z krajín, ktoré sankcie voči Moskve uvalili. Okrem Európskej únie Ruská federácia pozastavila dovoz tovarov a komodít zo Spojených štátov, Kanady, Japonska či Ukrajiny.

Slovenské združenia producentov potravín upozorňujú, že napriek nižšiemu exportu do Ruska sa embargo nepriaznivo prejaví na domácom trhu. „Môže výrazne ovplyvniť aj náš poľnohospodársko-potravinársky komplex,“ uviedol hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

Nárast konkurencie

Podľa údajov, ktoré včera SPPK poskytla, sa 96,6 % slovenských výrobkov dostáva na trhy únie. „Na ostatné teritóriá, medzi ktorými nebolo len Rusko, ale napríklad aj balkánske štáty, Čína, arabské i viaceré ďalšie krajiny, pripadlo iba 3,4 % slovenského vývozu,“ doplnil Nemec.

Hrozbu pre domácich potravinárov tak bude podľa SPPK znamenať najmä presmerovanie tovarov z ostatných členských krajín únie. Vysvetľujú, že domáci producenti sú „kapitálovo slabšie vybavení ako ich zahraničná konkurencia a každý výkyv na trhu budú znášať oveľa ťažšie“.

V odhadovaných rizikách sa SPPK zhodla s Potravinárskou komorou Slovenska (PKS). Prezident PKS Daniel Poturnay vraví, že agropotravinársky sektor EÚ stráca konkurencieschopnosť voči tretím krajinám.

„Nemožno očakávať, že EÚ dokáže vykompenzovať stratu trhu v Rusku rovnocenným vývozom do iných štátov mimo svojho územia,“ povedal pre TASR. Podľa Poturnaya povedú ruské protiopatrenia k deformácii trhu.

Myslí si, že to môže viesť až k zániku malých a stredných potravinárskych podnikov. Prezident PKS by preto zo strany štátu uvítal zníženie DPH na potraviny, ktoré by údajne na trhoch únie posilnilo postavenie slovenských výrobcov.

Zdôraznil tiež, že aj naďalej pretrváva nebezpečenstvo, že na náš trh bude smerovať výrazne lacnejší tovar z Ukrajiny. Po spracovaní v EÚ by sa mohol dostať na pulty obchodov pod označením členského štátu únie. Ruské embargo na potraviny bude ďalším impulzom, aby Ukrajina hľadala náhradný trh aj u nás, domnieva sa PKS.

Pomoc sa pripravuje

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPaRV) SR nateraz nevie odhadnúť rozsah a trvanie ruského zákazu. Bezprostrednou reakciou ministerstva na odvetné sankcie je však snaha o posilnenie bezpečnosti potravín.

„S okamžitou platnosťou sprísňujeme kontroly na hraniciach, aby dovážané potraviny spĺňali všetky stanovené normy platné na území SR,“ oznámila hovorkyňa MPaRV SR Radka Kulaviaková.

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Dacian Cioloş farmárov ubezpečuje, že Európa by mala byť na podobné udalosti pripravená. „Rád by som podčiarkol, že v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky máme v pohotovosti nové a modernizované nástroje pre prípad krízy, vrátane krízových rezerv, ktoré sú už teraz k dispozícii.“

Cioloş na budúci štvrtok 14. 8. avizuje stretnutie expertov na poľnohospodárstvo zo všetkých členských krajín EÚ. „V súčasnom kontexte je najdôležitejšie, aby sme reagovali primerane a rýchlo na situáciu, ktorá vznikla,“ vyhlásil.

EurActiv.sk/TASR