Bayer-Monsanto: Prečo je spojenie poľnohospodárskych gigantov problematické?

Ilustračný obrázok. FOTO: Twitter.com

V septembri minulého roku ohlásil nemecký chemický gigant Bayer meganákup americkej agrochemickej spoločnosti Monsanto. Európska komisia teraz začína hĺbkové preskúmanie celej transakcie.

Komisia sa pokúsi zistiť, či fúzia nemôže ohroziť konkurenciu na viacerých poľnohospodárskych trhoch. Kým Monsanto dominuje na trhu so semenami rastlín a geneticky modifikovanými plodinami, Bayer je kľúčovým hráčom vo svetovej produkcii pesticídov.

Nákup v hodnote 66 miliárd dolárov by tak z nemeckej spoločnosti spravil suverénneho celosvetového lídra na trhoch vo všetkých spomínaných oblastiach.

Čo sa môže stať?

Podľa štúdie environmentálnej neziskovej organizácie American Center for Food Safety z roku 2013 by prípadné spojenie oboch spoločností znamenalo nevyhnutný nárast cien potravín.

Rastúca trhová sila umožňuje veľkým podnikom obmedziť prístup k cenovo dostupnejším rastlinným semenám a zvyšovať ceny ostatných semien. To komplikuje situáciu malých a nových firiem na trhu.

Obmedzenie konkurencie v sektore by podľa Európskej komisie mohlo priniesť aj ďalšie neželané dôsledky– pokles kvality produkcie, zabrzdenie výskumu a inovácii v sektore a v neposlednom rade riziká spojené s rozvojom digitálneho poľnohospodárstva. Obe spoločnosti do neho investujú nemalé prostriedky, vďaka čomu disponujú obrovským množstvom dát o pestovateľoch.

Spojenie ich digitálnych nástrojov by podľa EÚ mohlo predstavovať ďalšie obmedzenia prístupu konkurentov na trh.

Mobilizácia verejnosti

Na riziká transakcie ako prví Komisiu upozornili v júni minulého roku dvaja europoslanci za nemeckú stranu Zelení – Sven Giegold a Martin Hausling.

V septembri ich listom adresovaným Komisii podporilo ďalších 55 europoslancov. Varujú pred dominantným postavením firmy Bayer, ktoré zásadne ohrozí účinné fungovanie hospodárskej súťaže na spoločnom trhu. Poslancom na transakcii prekáža aj možný negatívny dopad na životné prostredie a ľudské zdravie.

„V dobe, kedy čoraz viac európskych občanov volá po modeli udržateľného hospodárstva, takýto nákup ide priamo proti ich vôli,” píše sa v liste.

Kritické hlasy sa ozývajú aj zo strany verejnosti. Viacerí známi francúzski šéfkuchári podpísali otvorený list s názvom „Proti invázii agrochémie do našich tanierov“. V súvislosti s fúziou sa obávajú o budúcnosť malých pestovateľov a poklesu rastlinnej rôznorodosti, ktorý „zabíja rozvoj kuchárskeho talentu“.

Komisia pod tlakom

Rastie aj počet signatárov online petície americkej organizácie Avaaz. Jej právnik Nick Flynn upozorňuje, že nákup by nemeckej spoločnosti zaistil kontrolu nad štvrtinou celosvetovej produkcie pesticídov a rastlinných semien.

„Pestovatelia tak budú ešte závislejší na dodávkach  nebezpečných, geneticky modifikovaných a na pesticídoch závislých monokultúr, ktoré ohrozujú biodiverzitu a potravinovú bezpečnosť,“ uvádza právnik.

Veľký tlak priznala aj komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová. V otvorenom liste verejnosti uviedla, že Komisia dostala doposiaľ 50 000 emailov, 5 000 listov a nespočetné množstvo reakcií na Twitteri, ktoré žiadajú zrušenie dohody.

„Hoci prikladáme obavám verejnosti veľkú dôležitosť, nebudeme na nich zakladať naše rozhodnutie,“ píše v liste Vestagerová.

Problémoví hráči

Ku kritike spojenia Bayeru a Monsanta prispievajú aj kontroverzie spojené s produktmi oboch firiem z minulosti.

V kauze „Monsanto papers“ čelila americká firma obvineniu z podplácania vedcov a zatajovania negatívnych účinkov glyfosátu –  látky, ktorá sa nachádza v jeho najpredávanejšom výrobku – hnojive Roundup. Podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) je glyfosát „možný karcinogén“.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/glyfozat-nadalej-caka-na-opatovne-schvalenie/

Európske inštitúcie, ktoré ho podrobili testom, glyfosát vyhlásili za nezávadný.

Naopak, za vysoko toxický pre ľudské zdravie označili glyfosinát, ktorý používa nemecký Bayer a ktorý je zároveň hlavným konkurentom glyfosátu na trhu s pesticídmi. Európska komisia chce najneskôr do konca roku rozhodnúť, či Monsantu predĺži povolenie pre výrobu glyfosátu, ktorá zakrátko vyprší.

Koncentrovaný trh

Problém fúzie Monsanta a Bayeru je tým výraznejší, že sa odohráva na čoraz koncentrovanejšom trhu. Za minulý rok došlo k zlúčeniu dvoch amerických spoločností Dow a Dupont ako aj k akvizícii švajčiarskej Syrgenty čínskou vládou vlastneným podnikom CHemCHina. Komisia aj v tomto prípade transakcie vyšetrovala.

Aby získali jej súhlas, museli firmy v oboch transakciách pristúpiť na viaceré kompromisy a ústupky.

„Pre európskych poľnohospodárov a v neposlednom rade i spotrebiteľov je dôležité, že aj po spojení Syrgenty a ChemChina zostane zachovaná efektívna konkurencia na trhu pesticídov. ChemChina podstúpila významné opatrenia, ktoré odrážali naše obavy o konkurenciu. To nám dalo možnosť transakciu potvrdiť,“ vyhlásila vtedy dánska komisárka Mergrethe Vestagerová.

Podobný scenár očakáva aj v prípade akvizície nemeckého podniku Bayer. Predstavitelia oboch podnikov sa už zaviazali k niektorým ústupkom. Komisia ich zatiaľ vyhodnotila ako nedostatočné.

Komisia má tri mesiace

Vyšetrovanie EÚ bude zamerané výhradne na vplyv fúzie na konkurenčné prostredie v Európskom horspodárskom priestore.

Komisia má povinnosť preskúmať všetky prípady, kedy celosvetový obrat všetkých účastníkov transakcie presiahne 5 miliárd eur. Fúzia Bayer- Monsanto s celosvetovým obratom 23 miliárd eur je ďaleko za touto hranicou.

Na konečné rozhodnutie má Komisia 90 pracovných dní od oficiálneho ohlásenia transakcie,  to znamená do 8. januára roku 2018.